INFO
BIHAĆ, 30. marta - U sjeni pandemije koronavirusa i svakodnevnih loših vijesti ostalo je ovogodišnje obilježavanje Svjetskog dana voda 22. marta.
Važnost čiste i pitke vode, u kontekstu novonastale situacije, od velike je važnosti jer je održavanje higijene na prvom mjestu kada je u pitanju zaštita zdravlja. Bez zdravstveno ispravne vode higijena je nemoguća. Prema preporuci Svjetske zdravstvene organizacije ovogodišnje obilježavanje Dana voda održano je pod motom „Voda i klimatske promjene“.
Ovogodišnja tema razmatra rješavanje globalnih problema svjetske vodne krize i klimatskih promjena koji su neraskidivo povezani. Djelovanjem klimatskih promjena na vodne resurse može se zaštititi zdravlje i tako spasiti ljudski životi, smatraju u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji uz podsjećanje da racionalnije korištenje vode utiče na smanjenje emisija stakleničkih plinova. Najznačajniju ulogu u ovom procesu ima čovjek. Pandemija koronavirusa, pored ostalog, podsjetila nas je na značaj čiste vode i koliko upravo o tome ovisimo u svakodnevnici.