INFO
SARAJEVO, 21. maja - Ovo je treća godina od kada timovi Fonda otvoreno društvo BiH, Razvojne agencija Eda Banja Luka, Transparency International BiH, Centra za istraživačko novinarstvo BiH i Udruženja građana “Tender” Banja Luka provode monitoring.
Isti tim je proveo i istraživanje među kompanijama koje su učestvovale kao ponuđači u procesima javnih nabavki. Kako izgleda situacija sa javnim nabavkama govorilo se u susretu sa novinarima, a na bazi uvida u rezultate istraživanja. Uglavnom kako izvještavaju upućeni u ovu aktuelnu temu, Agenciji za javne nabavke i dalje izostaje adekvatna reakcija nadležnih institucija i pravosuđa.
Zbog svega ovoga ponuđači nemaju povjerenja u proces javnih nabavki, istaknuo je Mervan Miraščija, ali je posebno upozorio da se godišnje gube velike sume novca iz javnih sredstava, između 450 i 600 miliona KM, kroz ovu vrstu potrošnje. Iz Transparency Internationala BiH Aleksandra Martinović kazala je da je podneseno 1.000 podnesaka prema različitim institucijama i to 14 tužbi po kojima je doneseno sedam presuda u korist TIBiH, 77 prijava Agenciji za javne nabavke te dvije pozitivne preporuke Ombudsmana BiH.
Kao neki od primjera kršenja principa javnih nabavki izdvojeni su slučajevi nabavke traktora, putničkog motornog vozila, a tim monitora iznio je i primijećene trendove kada je riječ o nabavci i održavanju informatičke opreme. Prema navodima spomenutog tima, rezultati istraživanja najočitije potvrđuju potrebu hitnog sankcionisanja odgovornih za raspolaganje javnim sredstvima, te kršenje Zakona o javnim nabavkama.