- 24.01.2025.
- Safet Hodžić
Zbog visokih cijena za danas najavljen bojkot trgovina u Hrvatskoj
U Hrvatskoj je za
danas najavljen bojkot trgovina, trgovačkih lanaca i benzinskih crpki zbog
stalnog rasta cijena, temeljem inicijative koja je krenula iz Facebook grupe
"Halo, inspektore", iza koje stoji Europski centar izvrsnosti
potrošača (ECIP), a u međuvremenu su je podržala društva za zaštitu potrošača,
sindikati, političke stranke, pa i sam ministar gospodarstva.
ZAGREB, 24. januara - Ta inicijativa
započela je porukama koje su se proteklih dana dijelile po društvenim mrežama.
"24.1. u HR je bojkot protiv visokih cijena prehrane. Pozivaju se ljudi da
taj dan nitko ništa ne kupuje, ali ništa. Osigurajte se za taj dan kao da je
nedjelja", stoji između ostalog u tim porukama. U međuvremenu, podršku su
joj dala društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i
ministar gospodarstva Ante Šušnjar.
Nezavisni
hrvatski sindikati (NHS) u četvrtak su podržali poziv građana na bojkot
trgovina, upozoravajući da nepodnošljiv rast cijena ugrožava životni standard i
postignute rezultate rasta primanja građana. "Visina cijena i razina
primanja lice su i naličje iste medalje koja određuje životni standard u
zemlji", poručili su Nezavisni hrvatski sindikati (NHS).
Sindikalac
Krešimir Sever, pak, smatra da je bojkot trgovina jedini pravi lijek u borbi
protiv visokih cijena, to potvrđuju i dobra iskustva drugdje - u Italiji koja
se pobunila zbog cijena tjestenine i kave, u Turskoj zbog pekarskih proizvoda
te goriva u Velikoj Britaniji.
I oporbeni
zastupnici u četvrtak su najavili su da će podržati bojkot trgovina u petak na
koji su pozvani građani, naglasivši da, dok inflacija čerupa građane, Vlada u
proračunu ubire blagodati neobuzdane inflacije, a trgovci se bogate na maržama,
pa je zapravo riječ o bojkotu zbog Vladina nerada.
U Ministarstvu
gospodarstva RH u tijeku su dogovori oko proširenja liste proizvoda s
ograničenim proizvodima, koji je Vlada najavila prošloga tjedna, a ministar
Šušnjar je tijekom održavanja sastanaka iskazao podršku građanima, potrošačima
koji kreću u akciju bojkota kupnje na jedan dan kako bi pokazali svoju snagu.
Udruga Glas
poduzetnika (UGP), u četvrtak je izrazila iznenađenje pozivom ministra
gospodarstva građana na bojkot trgovina, umjesto da se, kako kažu, uhvati posla
i donese konkretne mjere za suzbijanje poskupljenja i visoke inflacije. Iz te
udruge radi smanjenja poskupljenja predlažu smanjenje PDV-a, odnosno
jedinstvenu stopu od pet posto na sve prehrambene proizvode kako bi se snizile
cijene osnovnih namirnica, zatim reformu javnog sektora tj. digitalizaciju i
optimizaciju kako bi se smanjio broj zaposlenih i troškovi te poticaje
poljoprivredi s fokusom na proizvodnju i kupnju od lokalnih proizvođača i malih
trgovaca i dr.
Podaci Porezne
uprave o fiskaliziranim računima u petak pokazat će kako je prošla ova
inicijativa građana.
Inače, u
Hrvatskoj su potrošačke cijene mjerene HICP-om u prosincu lani porasle za 4,5
posto prema istom mjesecu 2023. godine, što je njihov najsnažniji rast od
svibnja. Hrvatska je tako među tri EU zemlje s najvećom inflacijom, iza
Rumunjske (5,5 posto) i Mađarske (4,8 posto). Godišnja stopa inflacije EU
iznosila je u prosincu lani 2,7 posto, a u eurozoni 2,4 posto, zadnji su podaci
Eurostata, prenosi Hina.


