- 27.04.2026.
- RTV USK,
ZBOG KRIZE U HORMUZU: Cijena nafte Brent premašila 101 dolar
- Cijene ostaju visoke jer produžena oskudica u snabdijevanju zbog krize u Hormuzu nadmašuje nade da bi iranski prijedlog o ponovnom otvaranju mogao ublažiti poremećaje...
ANKARA, 27. aprila - Cijene nafte porasle su u ponedjeljak usred zabrinutosti da bi blokada Hormuškog tjesnaca mogla odložiti oporavak tržišta za nekoliko mjeseci, čak i ako se prolaz ponovo otvori, prenosi Anadolu.
Međunarodna
referentna vrijednost, sirova nafta Brent, trgovala se po cijeni od 101,34
dolara po barelu u 09:54 po lokalnom vremenu, što je porast od oko 2,2 posto u
odnosu na prethodno zatvaranje od 99,13 dolara.
Američka
referentna vrijednost West Texas Intermediate porasla je za oko 1,9
posto na 96,19 dolara po barelu, u poređenju sa 94,40 dolara u prethodnoj
sesiji.
Zamjenik
ruskog premijera Aleksandar Novak izjavio je u nedjelju da očekuje da će biti
potrebno nekoliko mjeseci da se tržište nafte oporavi na prethodni nivo, čak i
ako se Hormuški tjesnac ponovo otvori.
Govoreći
u intervjuu za rusku radiotelevizijsku kompaniju VGTRK, Novak je rekao da je
kriza na Bliskom istoku dovela do velikog globalnog manjka energetskih resursa
koji neće biti lako prevazići u kratkom vremenskom periodu.
"Kriza
je veoma duboka — veoma veliki broj barela nafte nije stigao na tržište tokom
ovog perioda, a veliki broj brodova se nagomilao u Hormuškom tjesnacu. Stoga
će, naravno, biti potrebno neko vrijeme za ponovno uravnoteženje i oporavak na
prethodni nivo. Prema našem mišljenju, to će trajati nekoliko mjeseci",
rekao je Novak.
Očekuje
se da će ovaj nesklad zadržati cijene visokim u bliskoj budućnosti, jer trgovci
uračunavaju upornu oskudicu u snabdijevanju, sporije obnavljanje zaliha i
neizvjesnost oko tempa rebalansa tržišta, što održava pritisak na rast cijena
nafte.
Od
početka rata SAD-a i Izraela 28. februara, Teheran održava kontrolu nad
Hormuškim tjesnacom, što pogađa globalno snabdijevanje energijom, uglavnom
širom Azije. Rat je trenutno u stanju mirovanja i napori za trajni prekid
sukoba su u toku.
S
druge strane, iranski prijedlog za ponovno otvaranje Hormuškog tjesnaca i
okončanje rata pomogao je da se ograniči dalji rast cijena ublažavanjem
zabrinutosti oko snabdijevanja.
Prijedlog
je prenesen SAD-u preko posrednika, uključujući Pakistan, usred diplomatskog
zastoja oko iranskog nuklearnog programa, prema novinskom sajtu Axios.
Izvori
navode da plan nastoji zaobići nesuglasice oko obogaćivanja uranija u korist
bržeg dogovora fokusiranog na ukidanje blokade i obnavljanje pomorskog
saobraćaja, piše ovaj medij.
Prema
prijedlogu, prekid vatre bi bio produžen na duži period ili bi postao trajan,
dok bi nuklearni pregovori započeli tek nakon što se tjesnac ponovo otvori i
ukinu ograničenja.
Američki
zvaničnik i izvori upoznati s raspravama rekli su da je Bijela kuća primila
prijedlog, ali nisu naznačili hoće li ga prihvatiti.
Očekuje
se da će američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak održati sastanak u
kriznoj sobi (Situation Room) s visokim zvaničnicima nacionalne sigurnosti kako
bi razgovarali o zastoju i mogućim narednim koracima.
Trump
je izjavio da preferira održavanje pomorske blokade iranskih luka kako bi se
povećao pritisak na Teheran.
"Kada
imate ogromne količine nafte... ako je ova linija zatvorena... ta linija
eksplodira iznutra", rekao je on, dodajući da Iran možda ima samo
"oko tri dana" prije nego što se suoči s unutrašnjim pritiskom.
Odluka
o odlaganju nuklearnih pregovora povećala je neizvjesnost oko trajnosti prekida
vatre, dok Trump zadržava čvrst stav o sprečavanju Irana da nastavi
obogaćivanje uranija.

