- 30.11.2025.
- RTV USK,
Vučić: Rafinerija NIS-a prestaje s radom u utorak, sutra važan sastanak o nabavci naftnih derivata
- Predsjednik Srbije je rekao da računa da se 'Amerikanci neće izjasniti po pitanju NIS-a, a ni Rusima se baš ne žuri'...
BEOGRAD/SARAJEVO, 30. novembar - Rafinerija Naftne industrije Srbije (NIS) zvanično prestaje s radom u utorak, sutra će biti održan važan sastanak o nabavci naftnih derivata, izjavio je u nedjelju predsjednik Aleksandar Vučić.
Vučić
je izjavio da će rafinerija u utorak i zvanično prestati da radi ako SAD ne
izdaju licencu za nastavak rada NIS-a i najavio da će sutra biti održan važan
sastanak o tome "kako ćemo rješavati probleme koji će uslijediti",
jer ne vjeruje da će se Amerikanci izjasniti do tada.
Vučić
je rekao "da ćemo ako ne stigne licenca od SAD morati na različite načine
da se snalazimo za obezbeđivanje nafte i naftnih derivata u narednom
periodu", prenio je Tanjug.
"Mi
se spremamo i imat ćemo sutra važan sastanak na kojem ćemo da rješavamo sve ove
probleme, računamo kao da se Amerikanci uopšte neće izjasniti jer će oni reći
da nisu dobili dovoljno informacija i da zato čekaju i naravno šta to njih
briga kolika je šteta sve u Srbiji, a ni kod Rusa nema baš previše žurbe jer je
za njih najvažnije da njihovo vlasništvo ostane što je moguće duže, a da li
ćemo i kako će to kod nas da bude, to je već druga stvar", rekao je Vučić.
Istakao
je da ne razumije šta je to što sada Amerikanci rade po pitanju NIS-a i odnosa
prema Srbiji.
"Ne
znam šta sad tačno rade, ne razumem njihovu logiku i taktiku. Bezbroj razgovora
sam obavio sa njima, čekajte, zašto nam sada ne date tu licencu", istakao
je Vučić.
Srbijanski
predsjednik je naveo da smatra kako iz niza razloga nije "omiljen lik ni u
Washingtonu, ni Moskvi, ni Briselu, a ni u regionu".
Naftna
industrija Srbije (NIS) podnijela je 18. novembra Kancelariji za kontrolu
strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija SAD novi zahtjev za izdavanje
posebne licence kojim se traži omogućavanje nesmetanog poslovanja kompanije.
Prethodnom
licencom od 14. novembra sa rokom važenja do 13. februara 2026. godine,
odobreni su pregovori akcionara i drugih zainteresovanih strana o promjeni
vlasničke strukture NIS-a.
SAD su uvele sankcije NIS-u zbog većinskog ruskog vlasništva 9. oktobra.


