• 06.12.2024.
  • Kadifa Murtić

Vlast u FBiH ne može da se dogovori kako podijeliti 22 miliona KM za poplavljena područja

Vlast u FBiH ne može da se dogovori kako podijeliti 22 miliona KM za poplavljena područja

  • Ministar finansija i trezora u Vijeću ministara BiH Srđan Amidžić pozvao je danas kolege iz vlasti u FBiH da što prije postignu dogovor oko raspodjele više od 22 miliona KM prikupljenih donacija za ugrožene u poplavama u Jablanici i ostalim općinama.

"Tragedija se desila prije dva mjeseca, donacije su prikupljene u rekordnom roku, a najveći donator je Vlada Hrvatske. Novac se nalazi na računu Ministarstva finansija i trezora na čijem sam čelu, a ljudima se ne može pomoći jer kolege iz FBiH ne mogu da se dogovore koliko će koja opština da dobije novca. Za to neću da snosim odgovornost", istakao je Amidžić.

On je naveo da je Ministarstvo finansija i trezora predložilo tri principa raspodjele "iako nema obavezu za to".

"Svako rješenje je bolje od trenutnog. Još jednom apelujem na kolege iz FBiH da se dogovore. Ljudi koji su doživjeli i lične i materijalne tragedije se ne smiju dijeliti ni po čemu. Mora im se što prije pomoći", dodao je Amidžić.

Federalna vlast ni nakon dva mjeseca od razornih poplava nije obnovila željezničku prugu koja je žila kucavica bh. privrede i spoj s lukom Ploče u Hrvatskoj.

Obnova je počela prije nekoliko dana na način da turska firma Cengiz donira radove i konstrukciju. Barem je tako saopćeno iz Vlade FBiH nakon što entitetska vlast i javna preduzeća nisu uspjeli (ili nisu imali hrabrosti) sami krenuti u obnovu.

Mještani poplavljenih područja više puta su protestovali nezadovoljni katastrofalnim odgovorim vlasti na katastrofu koja je pogodila područja Jablanice, Konjica, Kreševa, Fojnice i Kiseljaka.

Dva mjeseca je prošlo od katastrofalnih poplava koje su pogodile u kojima su poginule 22 osobe, a tužilaštva u Bosni i Hercegovini se nisu pokazala dorasla zadatku.

Pogibija 22 osobe je nacionalna tragedija, ali dva mjeseca istrage koje vode kantonalna tužilaštva nisu rezultovale hapšenjima, pritvorima, a odgovori koji stižu na novinarske upite su ponavljajući i ne odaju dojam da se istragama pristupa ozbiljno i da se zaista traga za odgovornim.

 

 

PODIJELI
IZVOR
klix.ba

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Smatrate li da su djeca i mladi svakodnevno izloženi prijetnjama njihovoj sigurnosti koje dolaze iz virtuelnog svijeta i dobro prikrivenih 'agresivnih faktora' iz prostora društvenih mreža. Ako smatrate da je to činjenica, mislite li da bi bilo dobro, da se zbog brojnih savremenih prijetnji razvoju i socijalizaciji djeteta, treba djeci i mladima zabraniti upotreba mobilnih aparata tokom nastave, ali i u nekim drugim vremenskim intervalima kada bi se dijete trebalo odmarati, učiti ili spavati...
Newsletter