- 19.05.2026.
- Kadifa Murtić
Više od 130 osoba umrlo u epidemiji ebole u Kongu, SZO sazvala hitan sastanak
- Najmanje 131 osoba umrla je u epidemiji ebole u Kongu, a potvrđeno je više od 500 slučajeva zaraze, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja te zemlje.
SVIJET, 19. maja - Nove podatke je potvrdio
ministar javnog zdravstva Samuel Rodžer Kamba i naveo da su podaci o
preminulima "pretpostavke", te da je otvorena istraga kako bi se
utvrdilo da li su posljedica epidemije ili ne.
Svjetska
zdravstvena organizacija (SZO) u nedjelju je proglasila međunarodnu vanrednu
situaciju zbog epidemije ebole koja je izbila u Kongu, a kasnije se proširila i
na susjednu Ugandu.
Generalni
direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejezus rekao je danas da je "duboko
zabrinut zbog obima i brzine širenja epidemije". On je takođe naveo da će
ta agencija Ujedinjenih nacija (UN) danas sazvati svoj komitet za hitne
slučajeve kako bi dala savjete o preporukama za zaštitu.
Zdravstveni
zvaničnici tvrde da je trenutna epidemija ebole, potvrđena u petak,
prouzrokovana rijetkom varijantom virusa Bundibugjo, koji je do sada po
izbijanju zaraze pronađen samo tri puta.

