• 02.07.2025.
  • Safet Hodžić

Uskoro na snazi Zakon o femicidu: Razgovarali smo sa Neirom Raković o implementaciji i podršci ženama

Uskoro na snazi Zakon o femicidu: Razgovarali smo sa Neirom Raković o implementaciji i podršci ženama

 - Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine, kojim je femicid uveden kao posebno krivično djelo, za koje je predviđena kazna zatvora od deset godina ili kazna dugotrajnog zatvora, uskoro bi mogao stupiti na snagu. 

BIHAĆ, 02. jula - Kako je zbog amandmanskog djelovanja usvojen u različitim verzijama u Predstavničkom domu i Domu naroda, konačni tekst mora usaglasiti parlamentarna zajednička komisija čiji su članovi iz oba doma. To znači da femicid više neće biti tretiran kao „porodična tragedija“, „izolovani slučaj“ ili „zločin iz strasti“, već kao oblik rodno zasnovanog nasilja koji zaslužuje najvišu društvenu osudu i strogu sankciju. 

Kako i na koji način će se zakon implementirati, šta su noviteti i koliko je bitno educirati pravosudni i policijski sistem, te šta je u nastavku institucionalne i društvene podrške ženama koje se suočavaju s nasiljem, razgovarali smo sa Neirom Raković, program menadžericom Organizacije „Glas žene“ iz Bihaća.


PODIJELI
IZVOR
RTV USK

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Šta očekujete s obzirom na situaciju u svijetu i šta smatrate objektivno mogućim refleksijama u području bh ekonomije???
Newsletter