• 15.10.2024.
  • RTV USK

UN: Poštujte humanitarne pauze u Gazi kako bi se omogućila vakcinacija protiv dječije paralize

UN: Poštujte humanitarne pauze u Gazi kako bi se omogućila vakcinacija protiv dječije paralize

-  Druga faza vakcinacije protiv dječje paralize je u toku u centralnom Pojasu Gaze...

GAZA, 15. oktobra – Agencija Ujedinjenih nacija za palestinske izbjeglice (UNRWA) pozvala je u utorak na poštivanje humanitarne pauze u ratom razorenom Pojasu Gaze kako bi se omogućila vakcinacija palestinske djece protiv dječje paralize, javlja Anadolu.

Druga faza vakcinacije protiv dječje paralize počela je u ponedjeljak za djecu mlađu od deset godina u centralnom dijelu Pojasa Gaze.

"Ne možemo vakcinisati djecu pod nebom punim bombi", saopćeno je iz UNRWA.

Rečeno je da je skoro 93.000 djece vakcinisano i da je više od 76.300 djece primilo vitamin A prvog dana ove trodnevne faze.

"Sve strane u sukobu moraju poštovati dogovorene humanitarne pauze kako bi se omogućilo sprovođenje ove kampanje", dodali su.

Prva faza vakcinacije završena je 12. septembra i obuhvatila je više od 560.000 palestinske djece. Prema UN-u, djeci u Gazi su potrebne dvije doze vakcine kako bi se spriječilo širenje dječje paralize.

U srijedu je UNRWA saopćila da je oko 400.000 ljudi zarobljeno u sjevernom Pojasu Gaze usred izraelske ofanzive na tom području, što ugrožava provedbu druge faze vakcinacije protiv dječje paralize.

Izrael je nastavio brutalnu ofanzivu na Pojas Gaze od prošlogodišnjeg napada na Hamas, uprkos rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a kojom se zahtijeva hitan prekid vatre.

Od tada je ubijeno više od 42.300 ljudi, uglavnom žena i djece, a više od 99.000 je ranjeno, prema lokalnim zdravstvenim vlastima.

Izraelski napadi raselili su gotovo cijelo stanovništvo teritorije usred blokade koja je dovela do ozbiljne nestašice hrane, čiste vode i lijekova.

Izrael se također suočava sa slučajem genocida na Međunarodnom sudu pravde zbog svojih postupaka u Gazi.

PODIJELI
IZVOR
Anadolu Agency,

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Prema medijskim informacijama iz svijeta, veliki broj slabo razvijenih, i ekonomskim parametrima mjereno, zemalja sa brojnim socijalnim i političkim problemima koji se gomilaju, imaju i značajan problem u radikalnom povećanju broja napuštenih životinja na ulicama gradova. Ovaj globalni i ujedno lokalni problem je karakteristika i BiH, te samim tim i brojnih lokalnih samouprava. Na drugoj strani visoko razvijene demokratske i ekonomski pozicionirane države ovaj problem nemaju, jer su u organizaciji države i društva striktno i zakonski sve moguće izvore problema predvidjeli i normirali. Po Vašem mišljenju, i u okviru devize 'misli globalno, djeluj lokalno', smatrate li da jedinice lokalne samouprave na području USK-a mogu ukoliko žele, trajno riješiti ovaj problem:
Newsletter