- 09.05.2026.
- RTV USK,
U POVODU DANA DŽAMIJA: Otvorena izložba o ratnom urbicidu nad džamijama u Bosanskoj krajini
- U Bihaću je sinoć, povodom Dana džamija, otvorena izložba pod nazivom „Tragovi rušenja, porušene i oštećene džamije u Bosanskoj krajini u periodu od 1992. do 1995. godine”. Pored svake srušene džamije na panou je i fotografija obnovljene džamije, koju su autori izložbe za ovu prigodu fotografisali. Autori izložbe su dr. Mujo Begić, Davor Midžić i Nihad Maslak...
BIHAĆ, 08. maja - Radeći na ovom projektu, autori su obišli šesnaest gradova, kreirali i sakupili preko pet hiljada fotografija te u arhivama pronašli dokumentaciju srušenih objekata. Razgovarali su sa svjedocima i onima koji imaju saznanja o sudbini porušenih džamija, a sve prikupljeno pretočili su u sliku i pisanu riječ. Rezultat tog rada predstavljen je javnosti u formi izložbe, dok je knjiga u štampi i uskoro će ugledati svjetlo dana.
Organizator izložbe je Muftijstvo
bihaćko, a muftija bihaćki hafiz Mehmed-ef. Kudić pružio je snažnu podršku dr.
Begiću i njegovim saradnicima u realizaciji ovog programa. U svom obraćanju
istakao je značaj džamije za muslimane, poručivši da se njenim rušenjem ne može
uništiti ni narod ni njegova vjera.
Prisutnima se obratio i muftija
banjalučki Ismail-ef. Smajlović, ukazujući na opasnost urbicida kojem su brojni
bosanskohercegovački gradovi bili izloženi u periodu od 1992. do 1995. godine,
ali i na savremene oblike tog procesa kroz promjene naziva ulica i dijelova
gradova te potiskivanje višestoljetnih toponima.
Kako su istaknuli organizatori, na
ovaj način snažno se čuva sjećanje na ovaj važan period u historiji naše
domovine, u nadi i želji da u godinama i stoljećima ispred nas govorimo o
ljepoti i svrsi džamija.
O svemu opširnije donosimo u TV Dnevniku večeras...


