- 06.01.2025.
- RTV USK
U pet američkih država vanredno stanje zbog snježne oluje
- Na područjima gdje je previše toplo za snijeg i led, očekuju se oluje sa
jakim grmljavinama...
NEW YORK, 06. januara - U američkim državama Kentucky, Virginia, Kansas,
Arkansas i Missouri proglašeno je vanredno stanje zbog obilnog snijega i
poledice, javlja Anadolu.
U nekoliko saveznih država izdato je upozorenje na nevrijeme, u 30 država
je proglašeno "stanje uzbune", a građanima je savjetovano da ostanu u
domovima.
Otkazano je oko 1.500 letova širom Sjedinjenih Američkih Država, a odloženo
oko 2.000 letova. Pored toga, otkazane su i neke željezničke linije.
Procjenjuje se da će teški zimski uslovi pogoditi oko 62 miliona ljudi
širom SAD-a.
Prema američkoj Nacionalnoj agenciji za okeane i atmosferu (NOAA), očekuju
se najveće snježne padavine u posljednjih deset godina.
Na područjima gdje je previše toplo za snijeg i led, očekuju se oluje sa
jakim grmljavinama.
Nevrijeme je počelo u subotu popodne podstaknuto talasom vlažnog vazduha
koji se kretao sjeverno od Meksičkog zaljeva.
Najveće količine snijega se prognoziraju u najhladnijim područjima, vjerovatno u dijelovima država Missouri, Illinois, Indiana, Ohio i Zapadna Virginia.


