• 08.04.2025.
  • RTVUSK

U okviru Programa 'sekundarne prevencije nasilja u školama' organizirana dvodnevna radionica za pedagoge i psihologe...

U okviru Programa 'sekundarne prevencije nasilja u školama' organizirana dvodnevna radionica za pedagoge i psihologe...

-    Nevladina organizacija „Genesis Project“ iz Banje Luke, koja realizira Program sekundarne prevencije, identifikacije i zaštite djece od faktora rizika u osnovnim školama Unsko-sanskoga i Livanjskoga kantona, u saradnji s Ministarstvom obrazovanja USK-a i UNICEF-om danas je u Bihaću u sklopu projekta „Um je važan“, organizirala dvodnevnu radionicu za pedagoge i psihologe iz svih srednjih škola kantona koji do sada nisu prošli obuku iz programa sekundarne prevencije nasilja u školama...                                                                                               

BIHAĆ, 08. aprila - Pedagozima i psiholozima srednjih škola Unsko-sanskoga kantona Slavica Tutnjević, profesorica Razvojne psihologije na Univerzitetu u Banjoj Luci predstavila je metodologiju provođenja Programa sekundarne prevencije neprihvatljivih oblika ponašanja i zaštite učenika u školama. Program sekundarne prevencije bi se pored dosadašnje implementacije u osnovnim, trebao provoditi i u srednjim školama, smatra Tutnjević.

Profesorica Tutnjević posebno naglašava da je ovdje najviše riječi o metodologiji programa sekundarne prevencije kako izgleda, onako kostur i obris cijelog tog programa, kako se on provodi, šta je uloga stručnih saradnika, nastavnika, šta je uloga roditelja, centara u kojima rade stručno osoblje u zajednici, kako sve to povezati, kako uspostaviti tu saradnju te kako cijeli taj program funkcioniše i šta je čija uloga.

Projekt „Um je važan“ započeo je potpisivanjem memoranduma o saradnji s kantonalnim Ministarstvom obrazovanja i predstavnicima „Genesis projekta“ koje je pružilo značajnu podršku da u osnovne i srednje škole USK-a, kako kaže izvršna direktorica Dijana Pejić, donesu korisne aktivnosti poput ove obuke za pedagoge i psihologe svih srednjih škola u kantonu.  

Opširnije o svemu govorimo u TV Dnevniku...

PODIJELI
IZVOR
RTV USK

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Prema medijskim informacijama iz svijeta, veliki broj slabo razvijenih, i ekonomskim parametrima mjereno, zemalja sa brojnim socijalnim i političkim problemima koji se gomilaju, imaju i značajan problem u radikalnom povećanju broja napuštenih životinja na ulicama gradova. Ovaj globalni i ujedno lokalni problem je karakteristika i BiH, te samim tim i brojnih lokalnih samouprava. Na drugoj strani visoko razvijene demokratske i ekonomski pozicionirane države ovaj problem nemaju, jer su u organizaciji države i društva striktno i zakonski sve moguće izvore problema predvidjeli i normirali. Po Vašem mišljenju, i u okviru devize 'misli globalno, djeluj lokalno', smatrate li da jedinice lokalne samouprave na području USK-a mogu ukoliko žele, trajno riješiti ovaj problem:
Newsletter