• 15.04.2025.
  • RTVUSK

Trump zamrznuo skoro 2,3 milijarde dolara sredstava univerzitetu Harvard

Trump zamrznuo skoro 2,3 milijarde dolara sredstava univerzitetu Harvard

-      Zajednička radna grupa za borbu protiv antisemitizma najavila 2,2 milijarde dolara grantova, 60 miliona dolara u vrijednosti ugovora za školu...

​​​WASHINGTON, 15. aprila - Američko ministarstvo obrazovanja saopćilo je u ponedjeljak da je zamrznulo skoro 2,3 milijarde dolara u finansiranju Univerziteta Harvard jer je ova obrazovna ustanova odlučila da se bori protiv zahtjeva Bijele kuće, javlja Anadolu.

"Zajednička radna grupa za borbu protiv antisemitizma najavljuje zamrzavanje 2,2 milijarde dolara višegodišnjih grantova i 60 miliona dolara vrijednosti višegodišnjih ugovora za Univerzitet Harvard", navodi se u saopćenju.

Saopćenje je uslijedilo nakon što je Univerzitet u ponedjeljak obećao da će se boriti protiv reformi koje zahtijeva administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa, koja je zaprijetila da će uskratiti milijarde dolara finansiranja kako bi izvršila pritisak na najbogatiji univerzitet u zemlji da ograniči studentske proteste i eliminiše programe raznolikosti.

Predsjednik univerziteta Alan Garber rekao je u pismu školskoj zajednici da, iako su neki od zahtjeva Trumpove administracije "usmjereni na borbu protiv antisemitizma, većina predstavlja direktnu vladinu regulaciju 'intelektualnih uslova' na Harvardu".

To uključuje zahtjev za "reviziju" stavova studentskog tijela, fakulteta i osoblja i "smanjenje moći" određenih pojedinaca zbog njihovih ideoloških stavova.

Garber je rekao da je administracija obaviještena preko advokata univerziteta da Harvard neće prihvatiti sporazum koji je predložio i da "neće pregovarati o svojoj nezavisnosti ili svojim ustavnim pravima".

"Današnja izjava Harvarda jača zabrinjavajući način razmišljanja o pravima koji je endemski na najprestižnijim univerzitetima i koledžima naše zemlje - da federalna ulaganja ne dolaze sa odgovornošću za poštivanje zakona o građanskim pravima", rekla je radna grupa, dodajući da je poremećaj učenja koji je mučio kampuse posljednjih godina "neprihvatljiv".

"Uznemiravanje jevrejskih studenata je nepodnošljivo. Vrijeme je da elitni univerziteti ozbiljno shvate problem i obavežu se na značajne promjene ako žele i dalje primati podršku poreskih obveznika", dodaje se.

Harvardov prkos dolazi kada Trumpova administracija nastoji natjerati škole da eliminišu programe raznolikosti i ograniče propalestinske proteste predvođene studentima.

PODIJELI
IZVOR
Anadolu Agency

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Prema medijskim informacijama iz svijeta, veliki broj slabo razvijenih, i ekonomskim parametrima mjereno, zemalja sa brojnim socijalnim i političkim problemima koji se gomilaju, imaju i značajan problem u radikalnom povećanju broja napuštenih životinja na ulicama gradova. Ovaj globalni i ujedno lokalni problem je karakteristika i BiH, te samim tim i brojnih lokalnih samouprava. Na drugoj strani visoko razvijene demokratske i ekonomski pozicionirane države ovaj problem nemaju, jer su u organizaciji države i društva striktno i zakonski sve moguće izvore problema predvidjeli i normirali. Po Vašem mišljenju, i u okviru devize 'misli globalno, djeluj lokalno', smatrate li da jedinice lokalne samouprave na području USK-a mogu ukoliko žele, trajno riješiti ovaj problem:
Newsletter