- 19.02.2026.
- Kadifa Murtić
Trump odlučio postepeno povući trupe iz Sirije zbog rastućih tenzija s Iranom
- Sjedinjene Američke Države (SAD) se pripremaju da u narednih nekoliko mjeseci povuku preostale trupe iz Sirije.
SVIJET, 19. februara - Visoki
zvaničnik Bijele kuće rekao je za BBC da je sirijska vlada pristala preuzeti
vodeću ulogu u borbi protiv terorizma unutar svojih granica i da američko vojno
prisustvo u velikom obimu više nije potrebno.
Američke trupe su u Siriji od 2015. godine, u
okviru antiterorističke kampanje za suzbijanje utjecaja grupe Islamska država
(IS).
Odluka je donesena u trenutku kada američki
predsjednik Donald Trump pojačava vojno prisustvo na Bliskom istoku, dok rastu
tenzije s Iranom.
Zvaničnik je napomenuo da je odluka o uklanjanju
preostalih 1.000 vojnika iz Sirije dio tranzicije zasnovane na uslovima i da su
Sjedinjene Američke Države i dalje spremne da odgovore na sve prijetnje u
regionu.
Vijest dolazi usred povećanog prisustva američkih
trupa u regiji, posebno u blizini Irana.
Visoki zvaničnici nacionalne sigurnosti rekli su za
CBS News, da je Trump rekao da će američka vojska biti spremna za potencijalne
napade na Iran već u subotu, iako Trump još nije donio konačnu odluku.
U Siriji su američke trupe ranije ove godine već
napustile dvije baze, garnizon al-Tanf na jugu Sirije i bazu al-Shaddadi na
sjeveroistoku.
Državni sekretar Marco Rubio sastao se prošle
sedmice sa svojim sirijskim kolegom, ministrom vanjskih poslova Asaadom
al-Shaibanijem, kako bi razgovarali o održavanju primirja. Rubio je također
izrazio zabrinutost zbog nastavka borbe protiv terorizma.



