- 30.06.2025.
- RTV USK,
Trump negirao da razgovara s Iranom, kritizirao sporazum iz Obamine ere
- Američki predsjednik naglasio da Teheranu nije dao nikakve ponude nakon nedavnih američkih napada na iranske nuklearne položaje...
ANKARA, 30. juna - Američki predsjednik Donald Trump izjavio je u ponedjeljak da nije dao nikakve ponude Iranu i da lično nije uključen u bilo kakve razgovore s tom zemljom, javlja Anadolu.
"Recite
lažnom demokratskom senatoru Chrisu Coonsu da Iranu ne nudim ništa niti s njima
razgovaram", rekao je Trump na društvenim mrežama, odbacujući sve navode o
njegovim pregovorima s Teheranom.
Također
je kritizirao bivšeg predsjednika Baracka Obamu zbog iranskog nuklearnog
sporazuma iz 2015. godine, formalno poznatog kao Zajednički sveobuhvatni plan
akcije (JCPOA), koji je nazvao "glupim".
Trumpovo
jednostrano povlačenje iz sporazuma 2018. godine utrlo je put trenutnom sukobu
s Iranom oko njegovog nuklearnog programa.
Američki
predsjednik također je ponovio svoju tvrdnju da su nedavni američki napadi
efektivno uništili iranska nuklearna postrojenja, uprkos izvještajima američkih
obavještajnih službi koji sugeriraju da je šteta zapravo možda samo unazadila
program za nekoliko mjeseci.
"Ne
razgovaram s njima otkako smo potpuno uništili njihova nuklearna
postrojenja", rekao je, misleći na nedavne američke napade na nuklearne
lokacije u Fordu, Natanzu i Isfahanu.
Trumpovi
komentari dolaze usred tekuće međunarodne debate o sudbini iranskih zaliha
obogaćenog urana i pitanja u vezi s mogućim ponovnim diplomatskim angažmanom.
Neki
američki zvaničnici naznačili su otvorenost za dijalog, ali predsjednikove
izjave sugeriraju čvrst stav nakon nedavne eskalacije između dvije nacije.
Trump
je u nedjelju također objavio poruku, koja je po svemu sudeći upućena
izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu.
"Napravi
dogovor u Gazi. Vrati taoce", poručio je Trump.


