- 22.05.2025.
- Kadifa Murtić
Trideset tri godine članstva Bosne i Hercegovine u UN-u
- Bosna i Hercegovina je na današnji dan prije 33 godine, 22. maja 1992. godine, postala članica organizacije Ujedinjenih nacija (UN).
BIH, 22. maja - Zastava naše zemlje podignuta je na jarbolu
zajedno sa zastavama Slovenije i Hrvatske.
Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija obratio se tadašnji
ministar vanjskih poslova Republike Bosne i Hercegovine (RBiH) Haris Silajdžić,
a prijemu je prisustvovao i tadašnji predsjednik Predsjedništva RBiH Alija
Izetbegović.
Silajdžić je u svom govoru, između ostaloga, upozorio da se u
Bosni i Hercegovini počinje događati genocid. Pozvao je Vijeće sigurnosti UN-a
da aktivira Poglavlje 7. Povelje Ujedinjenih naroda, koje dozvoljava
međunarodnu vojnu intervenciju radi očuvanja regionalnog mira i stabilnosti.
Prvi bh. ambasador pri UN-u postao je Muhamed Šaćirbegović.
Ovaj datum jedan je od najznačajnijih u savremenoj historiji
BiH. Prijemom BiH u UN prije 33 godine stekli su se temeljni preduslovi pravne
i svake druge prirode da se u odnosima Bosne i Hercegovine sa svijetom
realizuju svi oni sadržaji i oblici na temelju kojih je jedna država prisutna,
prema svojim mogućnostima i potrebama, na međunarodnoj političkoj, ekonomskoj,
kulturnoj i svakoj drugoj sceni.


