- 29.09.2025.
- RTV USK,
Svečanost u Novom Pazaru: Bošnjake svi u okruženju moraju prihvatiti sa punim nacionalnim identitetom
- Novi Pazar bio je domaćin centralne svečanosti povodom Dana Bošnjaka, najvažnijeg datuma u historiji i kulturnom identitetu bošnjačke zajednice u Republici Srbiji...
NOVI PAZAR, 29. septembra - Bošnjake svi u okruženju moraju prihvatiti sa punim nacionalnim identitetom – sa imenom, jezikom, kulturom, tradicijom, ali i historijom na koju su ponosni, poručeno je u nedjelju u Novom Paaru u povodu obilježavanja Dana Bošnjaka.
Novi
Pazar bio je domaćin centralne svečanosti povodom Dana Bošnjaka, najvažnijeg
datuma u historiji i kulturnom identitetu bošnjačke zajednice u Republici
Srbiji. Manifestaciju je organizovalo Bošnjačko nacionalno veće, uz prisustvo
brojnih zvanica iz zemlje i regiona, javlja Anadolu.
Svečanost,
koja se održava u znak sjećanja na Prvi bošnjački sabor održan 1993. godine u
Sarajevu, započela je otvaranjem izložbe „Biserje Bošnjaka“ u foajeu Kulturnog
centra, koja je publici predstavila bogatstvo kulturne baštine i stvaralaštva
bošnjačkog naroda. U nastavku večeri održana je svečana akademija u koncertnoj
dvorani Kulturnog centra, koja je protekla u znaku nacionalnog ponosa i
zajedništva.
Prisutnima
su se obratili predsjednik Bošnjačkog nacionalnog veća Fuad Baćićanin,
predsjednik Matičnog društva Bošnjaka Suljo Mustafić, emeritus prof. Kasim
Trnka, gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac, kao i ministar za ljudska i
manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša, koji je govorio u svojstvu
izaslanika premijera Srbije.
U
svojim obraćanjima govornici su istakli značaj Dana Bošnjaka za očuvanje
identiteta, kulture i historijskog kontinuiteta bošnjačkog naroda, naglašavajući
da je reč o prazniku koji se obilježava dostojanstveno i u duhu zajedništva.
Predsjednik
Bošnjačkog nacionalnog veća, Fuad Baćićanin, poručio je na centralnoj
svečanosti Dana Bošnjaka u Novom Pazaru da položaj Bošnjaka u Srbiji i regionu
nije dobar, ali da postoji nada u bolje dane i punu afirmaciju bošnjačkog
identiteta.
„Stanje
nije dobro kada su Bošnjaci u pitanju, ni u Srbiji, ali ni u regionu. Očekujemo
da će se to stanje popravljati i ići na bolje. Današnji skup u Novom Pazaru,
centralna manifestacija na kojoj smo ugostili naše prijatelje iz čitavog
regiona, pokazatelj je da su Bošnjaci svjesni onoga što se dogodilo 1993. godine
i kakva je odluka tada donijeta na prvom Bošnjačkom saboru. Refleksije te odluke
traju do danas. Bošnjaci moraju biti svjesni da čuvaju svoj identitet i da se
više ne obaziru na one koji negiraju bilo šta od identiteta Bošnjaka",
rekao je i dodao:
"Takođe,
Bošnjake svi u okruženju moraju prihvatiti sa punim nacionalnim identitetom –
sa imenom, jezikom, kulturom, tradicijom, ali i historijom na koju su ponosni.
Nikada u historiji Bošnjaci nisu imali organizovane zločinačke poduhvate, nikada
nikome nisu činili zlo, i zato su ponosni na svoju historiju."
O
ovom danu se danas govori glasnije nego prethodnih godina, rekao je i dodao da
je za to zaslužno i Bošnjačko nacionalno veće, koje se bori za pojedinačna i
kolektivna prava Bošnjaka.
"Sve
dok sva prava Bošnjaka ne budu ostvarena u ovoj zemlji, Bošnjačko nacionalno
veće neće stati sa svojom borbom. Nadamo se uspjehu, ako Bog da, i boljim danima
za sve Bošnjake i u Srbiji i u regionu“, poručio je predsejdnik BNV-a, Fuad
Baćićanin.
Akademiji
u Novom Pazaru prisustvovao je i izaslanik premijera Srbije, ministar za
ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Demo Beriša. On je uputio
čestitke i poruku bošnjačkoj zajednici u Srbiji.
„Bošnjaci
ljubomorno da čuvaju svoj jezik, kulturu i tradiciju, a to je spona koja će
Bošnjake povezati sa većinskim srpskim narodom u Republici Srbiji. Ono što sam
zatekao kada sam stupio na mjesto ministra za ljudska i manjinska prava nije
bilo dovoljno. Od kako sam preuzeo ovu važnu funkciju obišao sam svaki
nacionalni savjet u Srbiji jer mi je to ključni organ s kojim ja komuniciram i
koji ostvaruju sva ona prava data manjinama zakonima u Srbiji", rekao je
on i dodao:
"Smatram
da je naš zakon o manjinama jedan od najboljih u Evropi, ali nije on u primejni
u punom kapacitetu. Poruka Bošnjacima na ovaj dan je da iskoriste u potpunosti
sva prava, da dodamo ona koja oni misle da treba, jer ima dovoljno vremena da
izmijenimo zakon o manjinskim zajednicama, sve to sa željom da se unaprede prava
nacionalnih manjina i da svi učestvuju ravnopravno u svemu i da nas niko ne
deli, a da to što imamo specifično ljubomorno čuvamo“, izjavio je Beriša.
Svečanosti
u Novom Pazaru povodom Dana Bošnjaka prisustvovali su ambasador Palestine u
Beogradu, Muhamed Namoura, generalni konzul Republike Turske u Novom Pazaru,
Osman Pešmen, zaštitnik građana Republike Srbije, Zoran Pašalić, predstavnici
Bošnjaka iz Srbije i susjednih zemalja, te brojne druge zvanice.
Bošnjačko
nacionalno veće podsjetilo je da je Dan Bošnjaka zvanično potvrđen kao
nacionalni praznik i da se, u skladu sa zakonima Republike Srbije, obilježava
kao neradni dan u ustanovama čiji su osnivači lokalne samouprave na teritoriji
Sandžaka.
Pored centralne akademije, povodom Dana Bošnjaka planiran je i bogat prateći program. U narednim danima biće otvorena izložba radova sa međunarodne likovne kolonije Bošnjačkog nacionalnog veća „Kulturno-historijsko nasljeđe Sandžaka“, a predviđen je i okrugli sto na temu „Revizionizam i bošnjački identitet u regionu – izazovi i odgovori“.



