• 05.12.2024.
  • Kadifa Murtić

Šta rade tužilaštva i hoće li pogibija 22 osobe u poplavama postati fusnota u priči o neodgovornosti

Šta rade tužilaštva i hoće li pogibija 22 osobe u poplavama postati fusnota u priči o neodgovornosti

  • Dva mjeseca je prošlo od katastrofalnih poplava koje su pogodile Jablanicu, Konjic, Fojnicu, Kiseljak, Kreševo i u kojima su poginule 22 osobe. Od katastrofe je prošao 61 dan, a tužilaštva u Bosni i Hercegovini se nisu pokazala dorasla zadatku.

BIH,5. decembra - Pogibija 22 osobe je nacionalna tragedija, ali dva mjeseca istrage koje vode kantonalna tužilaštva nisu rezultovale hapšenjima, pritvorima, a odgovori koji stižu na novinarske upite su ponavljajući i ne odaju dojam da se istragama pristupa ozbiljno i da se zaista traga za odgovornim.

Simptomatično je to i da ne postoji dovoljno političkog pritiska da se priča o ilegalnom kamenolomu kod Jablanice koji je pokrenuo klizište u kojem je poginulo 19 osoba izvede na čistac te da se utvrde odgovornosti.

Iz Tužilaštva HNK-a, i kada odgovore na medijske upite radi se o ponavljajućim izjava o istrazi koja je "u toku".

"Vezano za Vaš upit, možemo potvrditi da tim tužitelja koji je formiran povodom tragedije koja se desila na području općina Jablanica i Konjic intenzivno provodi istražne radnje u suradnji sa policijskim istražiteljima, a o čemu smo javnost već ranije obavještavali. Po naredbi tužitelja obavljene su obdukcije tijela smrtno stradalih, te su dostavljeni pismeni nalazi obducenata. Također, po naredbi suda, a pod nadzorom Tužiteljstva HNŽ/K, istražitelji policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva gospodarstva HNŽ, a koja se odnosi na firmu 'Sani' d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti Kamenolom. Isto tako, izuzeta je i određena poslovna dokumentacija iz firme Sani' d.o.o. Jablanica i u tijeku je njena analiza, te su naređena određena vještačenja. Tužiteljstvo nastavlja rad na ovom predmetu", navedeno je u prošlosedmičnom odgovoru na upit Klix.ba.

Odgovor na upit koji je poslan 12. novembra je bio isti: "Po naredbi tužitelja obavljene su obdukcije tijela smrtno stradalih, te su dostavljeni pismeni nalazi obducenata. Također, po naredbi suda, a pod nadzorom Tužilaštva HNK, istražitelji policije su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva privrede HNK, a koja se odnosi na firmu Sani d.o.o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i spomenuti kamenolom".

Dakle, dva mjeseca Tužilaštvu HNK nisu bila dovoljna da identifikuje barem jednu osobu sa dovoljno osnovane sumnje da bi ista bila privedena.

Činjenica je i da iako se radi o jednoj od najvećih poslijeratnih tragedija u Bosni i Hercegovini i javnost je bila izrazito uznemirena, tužilaštva nisu pokazala dovoljne društvene odgovornosti da redovno informišu javnost, ali ni dovoljno sposobni da za 61 dan identifikuju potencijalnog krivca.

Dok se u HNK-a, provode istražne radnje, u Srednjobosanskom kantonu istraga se nalazi na još nižem nivou. Na upit portala Klix.ba odgovoreno je da su otvorena tri predmeta, ali da u Tužilaštvo SBK-a još uvijek nisu dostavljeni izvještaji ovlaštenih lica.

"Vezano za Vaš upit, obavještavamo Vas da su ovom Tužilaštvu formirana tri predmeta vezano za stradanje tri osobe u poplavama koje su se dogodile 04.11.2024.godine. Dežurna tužiteljica je ovlaštenim službenim licima MUP-a SBK naložila da izvrše uviđajne radnje mjesta pronalaska beživotnih tijela, i to dva u mjestu Gojevići, općina Fojnica i jedno beživotno tijelo u mjestu Dusina, općina Fojnica, te da poduzmu sve druge mjere i radnje u cilju rasvjetljavanja okolnosti nastanka smrti ta tri lica i da nakon toga dostave izvještaj o poduzetim mjerama i radnjama ovom Tužilaštvu. Dakle, poduzimaju se predistražne radnje. Do danas nije dostavljen izvještaj ovlaštenih službenih lica. Nakon što se isti dostavi na osnovu prikupljenih informacija i dokaza Tužilaštvo će odlučiti o daljem toku postupka", navedeno je u odgovoru iz Tužilaštva SBK-a.

Dakle jedno Tužilaštvo u odgovorima na novinarske upite već mjesec dana ponavlja iste stvari, dok drugo Tužilaštvo nije još uvijek ni dobilo izvještaje kako bi moglo odlučiti o tome hoće li uopće biti pokrenuta istraga.

Tužilaštva moraju preuzeti odgovornost za svoj rad, informisati javnost, a smrt 22 sugrađanina ne smije ostati fusnota u priči o neefikasnom radu pravosudnih organa i nefunkcionalnosti sistema.

 

PODIJELI
IZVOR
klix.ba

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Smatrate li da su djeca i mladi svakodnevno izloženi prijetnjama njihovoj sigurnosti koje dolaze iz virtuelnog svijeta i dobro prikrivenih 'agresivnih faktora' iz prostora društvenih mreža. Ako smatrate da je to činjenica, mislite li da bi bilo dobro, da se zbog brojnih savremenih prijetnji razvoju i socijalizaciji djeteta, treba djeci i mladima zabraniti upotreba mobilnih aparata tokom nastave, ali i u nekim drugim vremenskim intervalima kada bi se dijete trebalo odmarati, učiti ili spavati...
Newsletter