- 01.05.2026.
- RTV USK,
SRBIJA USVOJILA ODLUKU: O formiranju radne grupe za autoput prema Sarajevu
- Autoputevi znače radna mjesta, investicije i povezanost za naše ljude, poručio je ministar Usame Zukorlić...
BEOGRAD, 01. maja – Vlada Srbije usvojila je u četvrtak odluku o formiranju Radne grupe za vođenje pregovora i ugovaranje realizacije projekta izgradnje autoputa Beograd–Sarajevo, na dionici petlja Prilipac – petlja Požega.
Kako
je saopćeno, zadatak Radne grupe je da vodi pregovore s potencijalnim izvođačem
radova, definiše vrijednost usluga i radova, te utvrdi ključne elemente za
zaključivanje komercijalnog ugovora o realizaciji projekta. Također će
sarađivati s izvođačem radi efikasnije provedbe aktivnosti i utvrđivanja
dinamike radova.
Dionica
od Požege prema Sarajevu ocijenjena je kao posebno značajna za regiju Sandžaka,
jer bi omogućila direktno povezivanje s glavnim gradovima Srbije i Bosne i
Hercegovine, što bi moglo otvoriti prostor za nove investicije, zapošljavanje i
bolju saobraćajnu povezanost.
Ministar
zadužen za odnose sa dijasporom i regionalni razvoj Usame Zukorlić izjavio je
da je odluka vlade važan iskorak.
„Autoputevi
znače radna mjesta, investicije i bolju povezanost za naše ljude“, kazao je
Zukorlić, dodajući da se rezultati dugogodišnjeg zalaganja za ovaj projekat
počinju nazrijevati.
Autoput
Beograd–Sarajevo jedan je od najvećih infrastrukturnih projekata u regiji, čiji
je cilj unapređenje saobraćajne povezanosti između Srbije i Bosne i
Hercegovine, kao i poticanje ekonomskog razvoja zapadne Srbije i Sandžaka.
Projekat
je zamišljen kao koridor s dvije glavne trase – Kuzmin–Sremska Rača–Bijeljina i
Požega–Kotroman – čime se nastoji osigurati bolja unutrašnja povezanost Bosne i
Hercegovine i jačanje povezanosti sa Srbijom.
Značajnu
ulogu u pokretanju i podršci projektu ima predsjednik Turske Recep Tayyip
Erdogan, koji ga godinama zagovara kao stratešku investiciju za regionalnu
stabilnost i saradnju. Turska inicijativu opisuje kao „put mira“, naglašavajući
njen potencijal za unapređenje odnosa i dugoročne saradnje u regiji.
Kamen
temeljac za izgradnju autoputa položen je u oktobru 2019. godine, uz prisustvo
regionalnih lidera, čime je označen početak realizacije ovog velikog
infrastrukturnog projekta.

