- 02.11.2024.
- RTV USK
Španska vlada šalje 10.000 vojnika i policajaca u Valenciju nakon smrtonosnih poplava
- Spasioci i dalje tragaju za tijelima u zaglavljenim automobilima i
potopljenim zgradama u subotu, četiri dana nakon bujičnih poplava koje su
odnijele sve što im se našlo na putu na istoku Španije...
MADRID, 02. novembra - Španija šalje još 5.000 vojnika i 5.000 policajaca u
istočnu regiju Valenciju nakon smrtonosnih poplava u kojima je poginulo više od
200 ljudi, objavio je u subotu premijer Pedro Sanchez, javlja Anadolu.
Do sada je pronađeno 205 tijela - 202 u Valenciji, dva u susjednoj Castilla
La Mancha i jedno u Andaluziji, na jugu, nakon jedne od najgorih prirodnih
katastrofa u istoriji zemlje.
Spasioci i dalje tragaju za tijelima u zaglavljenim automobilima i
potopljenim zgradama u subotu, četiri dana nakon bujičnih poplava koje su
odnijele sve što im se našlo na putu na istoku Španije. Nepoznati broj ljudi se
i dalje vodi kao nestao.
Hiljade volontera pomažu u čišćenju blata na ulicama, u kućama i
preduzećima u najteže pogođenim gradovima.
Trenutno je oko 2.000 vojnika uključeno u hitne poslove, kao i skoro 2.500
žandarma Civilne garde, koji su izveli 4.500 spasavanja tokom poplava, i 1.800
pripadnika policije.


