- 06.02.2026.
- Kadifa Murtić
Sjedinjene Američke Države pozivaju svoje državljane da napuste Iran
- Sjedinjene Američke Države (SAD) pozivaju svoje
državljane da napuste Iran. Naglašeno je kako američki državljani trebaju
napraviti plan o napuštanju Irana koji ne zavisi od Ambasade SAD-a.
SAD,
6. februara - Ukoliko ne mogu napustiti zemlju, rečeno im je da odu na sigurnu
lokaciju ili sigurnu zgradu.
Također je
savjetovano da imaju zalihe hrane, vode i lijekova te da prate lokalne medije
radi najnovijih vijesti.
Užurbano
akumuliranje američkih vojnih snaga na Bliskom istoku znatno je povećalo rizik
od rata koji bi zahvatio Iran i regiju, s dalekosežnim regionalnim i globalnim
posljedicama.
Iranski ministar
vanjskih poslova izjavio je da njegova zemlja ulazi u diplomatiju otvorenih
očiju i sa "čvrstim sjećanjem na proteklu godinu" uoči razgovora sa
SAD-om u Omanu koji će biti održani danas.
Iz perspektive
SAD-a, povoljan sporazum bi zahtijevao od Irana da uništi svoj program
obogaćivanja urana i kapacitete balističkih raketa, a istovremeno smanji svoj
regionalni utjecaj.
Međutim, Teheran tumači maksimalističke zahtjeve SAD-a kao potencijalnu prijetnju promjenom režima.


