- 28.05.2026.
- Safet Hodžić
Sjedeći odbojkaši BiH nastavljaju pohod na šestu uzastopnu titulu
- U
poljskom gradu Zawiercieu u naredna tri dana bit će održan turnir Zlatne lige u
sjedećoj odbojci.
ZAWIERCIEU, 28. maj - Šest
ekipa će se takmičiti po ligaškom (round-robin) sistemu koji obećava tri dana
vrhunske igre, gdje bi svaka utakmica mogla imati presudnu ulogu u borbi za
postolje. Ovogodišnji učesnici su Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Njemačka,
Mađarska, Poljska i Ukrajina.
Kao
i uvijek, sve oči bit će uprte u Bosnu i Hercegovinu, neprikosnovenu silu ovog
takmičenja. Aktuelni prvaci osvojili su svaki naslov Zlatne lige nacija od
njenog osnivanja 2021. godine, ostvarivši izvanredan niz od pet uzastopnih
zlatnih medalja.
Među
najvećim izazivačima ponovo će biti Njemačka. Nakon bronze 2021. godine, te
srebrnih medalja 2022., 2024. i 2025., Nijemci dolaze u Zawiercie решeni da
konačno osvoje vrh pobjedničkog postolja.
Ukrajina,
osvajač srebra 2023. godine, već je pokazala da može parirati evropskoj eliti,
dok Hrvatska nastavlja da se afirmiše kao jedan od najkonstantnijih timova na
kontinentu. Hrvati su osvojili bronzu u svakoj od posljednje tri edicije i sada
će nastojati napraviti korak više ka finalu.
Domaćin
Poljska imat će dodatnu motivaciju igrajući pred domaćom publikom, dok pokušava
osvojiti svoju prvu medalju u Zlatnoj ligi nacija. Mađarska će, u međuvremenu,
također ciljati historijski iskorak i prvi plasman na pobjedničko postolje.
BiH
će prvi meč odigrati u petak u 10 sati kada se sastaje s Ukrajinom, a isti dan
od 18 sati igra protiv Mađarske. Drugog takmičarskog dana odbojkaši BiH igraju
protiv Njemačke (10.00) i Hrvatske (16.30), dok se u nedjelju sastaju s
Poljskom (12.30).
Bez
nokaut faze i uz sistem u kojem svako igra protiv svakoga, konstantnost će biti
ključna od prvog dana pa do posljednjeg zvižduka.



