- 10.09.2025.
- RTV USK,
Simbolika Srebrenice: Ultramaratonac Sandro Selman preplivao 8 kilometara i 372 metra rijeke Sane
- Kako sam kaže, plivati osam kilometara u rijeci Sani, čija temperatura je ovih dana mnogo niža, bio je pravi izazov...
PRIJEDOR/BIHAĆ, 10. septembra - Poznati ultramaratonac iz Prijedora, Sandro Selman, ostvario je hvale vrijedan poduhvat u znak obilježavanja 30 godina od počinjenog genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.
On je tom prilikom, rijekom Sanom preplivao 8 kilometara i 372 metra, u znak simbolike prema broju žrtava Srebrenice. Selman kaže da se dugo pripremo za ovaj poduhvat i kako je prva zamisao bila da ovu razdaljinu prepliva u moru, ali do toga iz određenih tehničkih razloga nije došlo. Nakon toga, odlučio se za rijeku Sanu, pa je jednu dionicu rijeke iskoristio za plivanje u jednom i drugom pravcu onoliko puta koliko je bilo potrebno da pređe spomenutu razdaljinu.
Po njegovim riječima, sve to je potrajalo i voda je bila
prilično hladna, zbog čega je i ovaj poduhvat dobio na važnosti i značaju. U
posljednjih pet godina Selman isključivo učestvuje na plivačkim maratonima koji
se održavaju u Republici Hrvatskoj i tamo postiže zapažene rezultate. Ipak,
kako kaže, plivati osam kilometara u rijeci Sani, čija temperatura je ovih dana
mnogo niža, bio je pravi izazov.


