• 14.03.2025.
  • RTV USK,

Sigurnost, život, kontrola i pristup školi: Gimnazijalci u Bihaću održali mirne proteste u dvorištu škole

Sigurnost, život, kontrola i pristup školi: Gimnazijalci u Bihaću održali mirne proteste u dvorištu škole

-   Jedna od sigurnosnih mjera Ministarstva obrazovanja u školama USK jeste zabrana učenicima da napuštaju školu tokom malih odmora, dok su za vrijeme velikog, obavezni ostati u školskom dvorištu. Isto tako, za vrijeme pauza učenici ne smiju napuštati školu. Upravo su to bili razlozi da učenici Gimnazije u Bihaću održe mirne proteste u dvorištu škole kako bi pokazali svoje neslaganje sa odlukom...                                                          

BIHAĆ, 14. marta - Drugo polugodište u svim školama na području Unsko-sanskog kantona je, po pitanju sigurnosti, počelo drugačije od uobičajenog. Ulazna vrata škola ostaju zaključana sve do završetka nastave, a u mnogima je ugrađena i sigurnosna brava i video nadzor. Poslove dežurstva obavlja pomoćno-tehničko osoblje, a posjete školama su moguće samo uz prethodnu najavu telefonom ili e-mailom. Da su ovakve mjere radikalne i nepotrebne ukazali su  učenici Gimnazije „Bihać“ koji su mirnim protestom ispred svoje škole pokazali neslaganje sa odlukom Ministarstva obrazovanja.

Učenici se slažu da ove instrukcije nisu donesene slučajno, nego kao odgovor na niz događaja tokom 2024. godine. Naglašavaju međutim, da nije rješenje zaključati učenike, nego raditi na unaprjeđenju mentalnog zdravlja učenika i školskog osoblja.

Sa druge strane, kako nam je kazao Denis Osmankić, ministar obrazovanja USK-a, cilj ovakvih sigurnosnih mjera jeste jeste upravo kontrolisati život i rad u obrazovnim ustanovama, pristup školama, te obaveze roditelja i uposlenika. 

Opširnije o svemu u TV Dnevniku u 19,00 sati...

PODIJELI
IZVOR
RTV USK

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Prema medijskim informacijama iz svijeta, veliki broj slabo razvijenih, i ekonomskim parametrima mjereno, zemalja sa brojnim socijalnim i političkim problemima koji se gomilaju, imaju i značajan problem u radikalnom povećanju broja napuštenih životinja na ulicama gradova. Ovaj globalni i ujedno lokalni problem je karakteristika i BiH, te samim tim i brojnih lokalnih samouprava. Na drugoj strani visoko razvijene demokratske i ekonomski pozicionirane države ovaj problem nemaju, jer su u organizaciji države i društva striktno i zakonski sve moguće izvore problema predvidjeli i normirali. Po Vašem mišljenju, i u okviru devize 'misli globalno, djeluj lokalno', smatrate li da jedinice lokalne samouprave na području USK-a mogu ukoliko žele, trajno riješiti ovaj problem:
Newsletter