- 25.05.2026.
- RTV USK,
ŠEF WHO-A TEDROS ADHANOM GHEBREYESUS: Epidemija ebole u DR Kongu 'zuzetno ozbiljna i teška za upravljanje'
- Hitno proširujemo operacije, ali u ovom trenutku epidemija napreduje brže od
nas, poručuje Tedros Adhanom Ghebreyesus...
ISTANBUL, 25. maja - Epidemija ebole u Demokratskoj Republici Kongo je „izuzetno ozbiljna i teška“ za upravljanje, izjavio je u ponedjeljak šef Svjetske zdravstvene organizacije, upozorivši da se epidemija trenutno širi brže od operacija odgovora na terenu, javlja Anadolu.
„Hitno
proširujemo operacije, ali u ovom trenutku epidemija napreduje brže od nas“,
rekao je generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus.
On
je naveo da je u Kongu do sada zabilježen 101 potvrdan slučaj i 10 potvrđenih
smrtnih ishoda, ali je upozorio da je stvarni razmjer epidemije znatno veći.
„Sada
ima više od 900 sumnjivih slučajeva i 220 sumnjivih smrtnih ishoda“, kazao je
on.
Ranije
su zdravstvene vlasti upozorile da se epidemija nastavlja širiti u dijelovima
Afrike, pri čemu su pogođene i susjedne zemlje.
Deset
zemalja, uključujući Ruandu, Keniju, Tanzaniju, Angolu, Burundi,
Centralnoafričku Republiku, Republiku Kongo, Etiopiju, Južni Sudan i Zambiju,
suočava se s rizikom od epidemije ebole, podaci su Afričkih centara za kontrolu
i prevenciju bolesti (Africa CDC).
WHO
je također upozorio da, iako rizik od globalnog širenja ostaje nizak, situacija
se pomno prati zbog broja slučajeva, infekcija među zdravstvenim radnicima i
pojave epidemije u urbanim sredinama.

