- 23.07.2025.
- Safet Hodžić
SDP tvrdi: Vlada FBiH će do kraja mandata penzionerima isplatiti dodatnih gotovo milijardu KM
Iz SDP-a su saopćili
da će Vlada FBiH, uzimajući u obzir prošlogodišnjih 511 miliona konvertiblnih
maraka, zajedno sa ovom godinom i 350 miliona KM prema penzionerima, isplatiti
dodatnih 861 milion KM penzionerima.
SARAJEVO, 23. jula - Kako tvrde, "to nije
uradila niti jedna vlada od Dejtona do danas".
"Dodatno, na
prethodni iznos, dužni smo zbog javnosti naglasiti da je prošle godine
isplaćeno 40 miliona KM jednokratne pomoći, što se uz najavljenih 70 miliona,
radi o ukupno 110 miliona KM", navodi se u saopćenju SDP-a.
Nažalost, kako navode,
"holivudskim saopćenjem opozicioni Klub SDA je dokazao da nije ništa drugo
nego neozbiljna avanturistička populistička pogubljena grupa, koja bi za glas
više upropastila sve što dotakne".
"Predstavnici
stranke koja je i radnike i penzionere prodala za kredit MMF-u, donoseći zakone
koje su radnike otjerali, a penzionere zaledili u penzionersko siromaštvo,
treba da se sakrije u mišju rupu umjesto što daje nebulozne prijedloge koje
nemaju nikakvu matematičku osnovu u fiskalnom kapacitetu", tvrde iz SDP-a.
Umjesto, kako kažu,
"njihovog nerealnog prijedloga, Klub SDP ih poziva da pozovu svoje
gradonačelnike i načelnike da isplate iste iznose kao i Vlada FBiH penzionerima
iz svojih lokalnih sredina".
"Budžeti svih nivoa
vlasti su i penzionerski budžeti, pa im niko ne zabranjuje da se pridruže Vladi
FBiH i na istim osnovama i iz istih razloga pomognu penzionere", dodaje se
u saopćenju.
Uz sve prethodno
navedeno, ističu, "Vlada FBiH intenzivno radi sa predstavnicima penzionera
na izmjenama sramotnog SDA penzionerskog zakona, koji je jedini krivac zašto
penzioneri danas teško žive".
"Tjeranje stotina hiljada radnika robovlasničkim Zakonom o radu su dodatno demonski doprinijeli posljedicama PIO, jer su devastirali odnos radnika i penzionera direktno uništavajući finansijske kapacitete solidarnosti u PIO fondu", zaključuje se u saopćenju.


