- 01.11.2024.
- Jasmin Kazaz
Schmidt u izvještaju pohvalio Bećirovića, kritikovao Vijeće ministara BiH
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt održat će u novembru govor u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, gdje će predstaviti svoj izvještaj o implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma.
SARAJEVO, 1.novembar - Poseban dio ovog izvještaja Schmidt je posvetio radu dva izvršna tijela vlasti na nivou BiH, Predsjedništva i Vijeća ministara.
U dijelu vezanom za Predsjedništvo, Schmidt je naveo koliko je održano sjednica te kratko sumirao koje važne odluke su donesene, poput budžeta BiH.
Izdvojene aktivnosti Denisa Bećirovića
Međutim, posebno je interesantno što je Schmidt izdvojio Denisa Bećirovića, trenutnog predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, za kojeg kaže da je "nastavio intenzivnu međunarodnu diplomatsku aktivnost."
"On je dosljedno naglašavao potrebu za očuvanjem mira, dijalogom, regionalnom suradnjom, afirmacijom kulture sjećanja i prevencijom genocida. Predsjedavajući Bećirović je istaknuo da članstvo u NATO-u predstavlja jedinu pravu garanciju sigurnosti u regionu", napisao je Schmidt.
Također, istakao je da je Bećirović "upozoravao i osuđivao akcije vlasti Republike Srpske, koje ugrožavaju i potkopavaju Dejton", te da iste ugrožavaju "nezavisnost, suverenitet i državnost BiH, čime se ugrožavaju mir i stabilnost."
"Predsjedavajući Bećirović redovno je upozoravao na ozbiljnu političku situaciju u zemlji, koja se razvila nakon 'svesrpskog sabora' i kasnije usvajanja Deklaracije od strane Narodne skupštine Republike Srpske i Parlamenta Republike Srbije, koja je institucionalizirala i internacionalizirala ovo pitanje, kao i njegov politički i pravni utjecaj", istakao je Schmidt.
Za Bećirovića također kaže da je "upozorio da usvojena Deklaracija može proizvesti nepredvidive posljedice i predstavlja otvoreni napad na nacionalno i međunarodno pravo, napad na Opšti okvirni sporazum za mir, kao i na ustavni poredak" naše zemlje.
Schmidt je u svom izvještaju izdvojio i Bećirovićev rad na usvajanju Rezolucije o genocidu u Srebrenici, gdje je spomenuo i diplomatsku aktivnost Željka Komšića, ali i ambasadora BiH u UN-u Zlatka Lagumdžiju.
Što se tiče Željke Cvijanović, Schmidt je, između ostalog, rekao da je ona "nastavila s politikom SNSD-a" po pitanju strane politike, ali i "poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma." Od konkretnih aktivnosti, rekao je da je Cvijanović predložila smjenu Lagumdžije, što su druga dva člana Predsjedništva odbila.
Vijeće ministara moglo puno bolje, kaže Schmidt
U dijelu za Vijeće ministara BiH, Schmidt je na početku istakao Borjanu Krišto, predsjedavajuću ovog tijela. Schmidt je nju izdvojio zbog komentara koji je uslijedio nakon što je visoki predstavnik nametnuo tehničke izmjene Izbornog zakona.
"Ubrzo nakon usvajanja Paketa o integritetu izbora koji je izmijenio Izborni zakon Bosne i Hercegovine, predsjedavajuća Krišto je prvobitno izrazila određeno nezadovoljstvo, tvrdeći da je ova intervencija prekinula dobru suradnju i sinergiju među članovima koalicije na državnom nivou. Nije zabilježen nijedan dokaz za ovu tvrdnju", istakao je Schmidt.
Vijeće ministara je, kaže Schmidt, nastavilo s principom da se zakoni ne šalju Parlamentarnoj skupštini BiH "ako nema punog političkog koncenzusa", što je, kako ističe visoki predstavnik, dovelo do "manje od skromnog zakonodavnog učinka."
Schmidt je također rekao da je Vijeće ministara u prethodnom periodu usvojilo samo dva zakona, odnosno državni budžet za 2024. godinu te izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću.
Posebno je izdvojena situacija iz 31. jula, kada je Vijeće ministara odbilo prijedlog ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića za reviziju ugovora o policijskoj kooperaciji naše zemlje sa Srbijom i Hrvatskom.
"Nenad Nešić i Staša Košarac su burno reagovali na zahtjev za revizijom, koja je bila inicirana nakon što su kadeti srbijanske vojske i policije došli u Bosnu i Hercegovinu na obilježavanje 82. godišnjice bitke na Kozari, a koja je stigla nakon masovne reakcije u javnosti na ovaj događaj", napisao je Schmidt.
U ostatku svog izvještaja, Schmidt je, kao i obično, kritikovao vlasti u RS-u, ali u jednom dijelu i HDZ, zbog neprovođenja presuda Evropskog suda za ljudska prava i zbog uslovljavanja