- 30.10.2025.
- RTV USK,
Sad za sad, nema: Šef IAEA-e izjavio da nema dokaza da Iran razvija nuklearno oružje
- Rafael Grossi ponovio iransku posvećenost Sporazumu o neširenju nuklearnog oružja uprkos smanjenoj saradnji Teherana s agencijom...
HAMILTON, 30. oktobar - Šef UN-ovog nadzornog tijela za nuklearno oružje potvrdio je u srijedu da Iran ne razvija nuklearno oružje, naglašavajući da i dalje ostaje unutar režima Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT).
Rafael
Grossi, generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA),
rekao je novinarima u sjedištu UN-a u New Yorku da postoji ponavljajući obrazac
u ponašanju Irana kad god se usvoje rezolucije koje se tiču njega, bilo u New
Yorku ili Beču.
Grossi
je naglasio da takve akcije često rezultiraju time da Teheran "smanjuje
svoju saradnju s nama", nešto što, kako je rekao, žali i što je više puta
pokrenuo s iranskim kolegama.
Napominjući
da je iranski odgovor na nedavnu aktivaciju mehanizma "snapback" od
strane Francuske, Njemačke i Velike Britanije uključivao odluku o
preispitivanju saradnje s IAEA, Grossi je podvukao da su iranski zvaničnici
"ponovili spremnost i uvjerenje da ostanu unutar režima, režima
neširenja nuklearnog oružja", nazivajući to "vrlo mudrim
korakom".
Rekao
je da je nakon 12-dnevnog rata između Izraela i Irana u junu, IAEA morala
povući svoje inspektore iz Irana iz sigurnosnih razloga, te da od tada
"pokušava rekonstruirati taj odnos" s Teheranom.
Grossi
je dodao da je "često u kontaktu" s iranskim ministrom vanjskih
poslova Abbasom Araghchijem, kao i s drugim zvaničnicima.
O
tome da li Iran razvija nuklearno oružje, Grossi je rekao: "Ne, ne
razvijaju i nisu. Želim biti vrlo jasan po ovom pitanju."
Citirao
je izvještaj IAEA iz juna, koji je "jasno rekao da Iran nije imao (takav)
program", dodajući: "Ne vidimo ništa što bi dalo povoda za hipotezu o
bilo kakvom suštinskom radu koji se tamo odvija."
Francuska,
Velika Britanija i Njemačka (E3) su 28. augusta najavile aktiviranje mehanizma
"snapback" za ponovno uvođenje sankcija UN-a Iranu, optužujući
Teheran za nepoštivanje nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, odnosno
Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije (JCPOA), nakon jednostranog povlačenja
SAD-a iz sporazuma 2018. godine.
Izrael,
SAD i nekoliko evropskih zemalja optužuju Iran da nastoji razviti nuklearno
oružje, dok Teheran insistira da je njegov nuklearni program isključivo
mirnodopski, usmjeren na proizvodnju energije i civilnu upotrebu.
(Autorica informacije Merve Aydogan)



