• 09.08.2025.
  • RTV USK,

Rusija potvrdila održavanje samita Putin-Trump 15. augusta na Aljasci

Rusija potvrdila održavanje samita Putin-Trump 15. augusta na Aljasci

-      Sastanak će se koncentrirati na raspravu o opcijama za postizanje trajnog mira u rješavanju ukrajinske krize, kazao pomoćnik ruskog predsjednika...                                     

MOSKVA, 09. avgusta - Pomoćnik ruskog predsjednika Jurij Ušakov potvrdio je u subotu da je sastanak između ruskog predsjednika Vladimira Putina i američkog predsjednika Donalda Trumpa zakazan za 15. august u američkoj saveznoj državi Aljasci.

Ušakov je naglasio logističke prednosti održavanja sastanka na Aljasci, ističući njenu blizinu Rusiji preko Beringovog moreuza.

"Američka strana je upravo objavila postignuti dogovor o organizaciji sastanka između predsjednika Rusije i SAD-a, Vladimira Putina i Donalda Trumpa, 15. augusta, u petak, na Aljasci. Rusija i SAD su bliski susjedi, dijele zajedničku granicu. Čini se sasvim logičnim da naša delegacija jednostavno preleti Beringov moreuz i da se važan i očekivani samit lidera ove dvije zemlje održi upravo na Aljasci", rekao je na konferenciji za novinare u Moskvi.

Trump je ranije na Truth Social objavio da očekuje sastanak s Putinom na Aljasci 15. augusta. To će biti prvi sastanak između lidera otkako se Trump vratio u Bijelu kuću u januaru.

Ušakov je dodao da Aljaska i arktička regija predstavljaju prirodno presjek ruskih i američkih interesa, s potencijalom za velike bilateralne projekte.

"Ali naravno, predsjednici će se koncentrirati na razgovor o opcijama za postizanje trajnog mira u rješavanju ukrajinske krize", primijetio je.

Pripreme za samit, koje je opisao Ušakov, su "izazovan proces" koji je u toku, a obje strane se obavezuju na intenzivnu koordinaciju.

"U narednim danima, Moskva i Washington će se posvetiti intenzivnim praktičnim i političkim pripremama za sastanak na visokom nivou na Aljasci. Ovo obećava da će biti težak proces, ali ćemo se aktivno i intenzivno uključiti u njega", rekao je.

Kremlj je saopštio da očekuje da će sljedeći predsjednički sastanak nakon Aljaske biti u Rusiji.

„Ako gledamo unaprijed, prirodno je da težimo održavanju sljedećeg predsjedničkog sastanka između Vladimira Putina i Donalda Trumpa na ruskoj teritoriji. Odgovarajući poziv je već upućen američkom predsjedniku“, dodao je Ušakov.

PODIJELI
IZVOR
Anadolu Agency

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Šta očekujete s obzirom na situaciju u svijetu i šta smatrate objektivno mogućim refleksijama u području bh ekonomije???
Newsletter