• 12.03.2025.
  • Kadifa Murtić

Radnici u FBiH podnijeli skoro 500 prijava protiv poslodavaca zbog kršenja minimalne plate

Radnici u FBiH podnijeli skoro 500 prijava protiv poslodavaca zbog kršenja minimalne plate

  • Samo u jednoj sedmici u Federaciji Bosne i Hercegovine zaprimljeno je skoro 500 prijava radnika protiv njihovih poslodavaca putem kanala „Zaštita radnika“, koji je Vlada FBiH uspostavila s tim ciljem.

BIH, 12. marta - Najveći broj žalbi i prijava stigao je iz privatnog sektora, a glavni razlog je kršenje Uredbe federalne Vlade o minimalnoj plati od 1.000 maraka.

Ova pojava je najviše zabilježena u Kantonu Sarajevo, dok je iz Unsko-sanskog kantona pristiglo oko 30 prijava. Također, u porastu su i pritužbe nezadovoljnih radnika Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, koja prema planu provodi pojačane inspekcijske nadzore.

 

 

PODIJELI
IZVOR
RTV USK, agencije

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Prema dostupnim i aktuelnim informacijama pred poljoprivrednicima u BiH ove godine bit će daleko više problema nego ranijih godina, čak i nepremostivih, a s obzirom na prekomjeran uvoz iz inostranstva, poskupljenje goriva i repromaterijala, sjetva i značajniji urod za najveći broj poljoprivrednika je skoro nemoguća misija. U svemu što zabrinjava jeste i generalni odnos države prema potrebama i zaštiti domaće proizvodnje. Ima li objektivno mogućih rješenja i političke volje da se sačuva bh poljoprivreda – pitanje je na koje očekujemo vaš odgovor od ponuđenih.
Newsletter