• 08.11.2024.
  • Kadifa Murtić

Psihologinja Vlašić: Educiranost roditelja važna u dječjem otkrivanju digitalnog svijeta

Psihologinja Vlašić: Educiranost roditelja važna u dječjem otkrivanju digitalnog svijeta

  • Edukacija pod nazivom ''Obitelj i djeca u digitalnom okruženju'' održana je u četvrtak u amfiteatru Herceg Etno sela u Međugorju s ciljem upoznavanja roditelja i djece s posljedicama i vrstama ovisnosti uslijed dugoročnog gledanja interneta i društvenih mreža.

BIH, 8. novembra - Digitalni mediji su postali naša svakodnevica i dio naše kulture te bi bez interneta nastao ogroman zastoj u razvoju i funkcioniranju naših poslova, svakodnevice, ali života općenito. Međutim, često se događa da uslijed užurbanog života i sivila svakodnevice zaboravimo na potrebe onih najmlađih koje smo dužni educirati o privilegijama korištenja društvenih mreža, ali i posljedicama koje pretjerana izloženost istima donosi.

Magistrica psihologije, pedagogije i dječji adolescentski psihoterapeut  Doris Vlašić u svom izlaganju istaknula je važnost svjesnosti i educiranosti roditelja u dječjem otkrivanju digitalnog svijeta.

Cilj interaktivnog predavanja je upoznati roditelje i djecu s posljedicama i vrstama ovisnosti uslijed dugoročnog gledanja interneta i društvenih mreža te podizanje svijesti o tome kako internet onemogućuje kvalitetniji život“, kazala je Doris.

Problem se javlja kada se postavi pitanje kolika je izloženost ekranima prihvatljiva i u kojoj dobi te kako ekrani utječu na jezično-govorni razvoj djeteta i razvoj općenito.

U zadnje vrijeme često se čuje pojam ekranizam koji se još naziva i digitalni autizam.

Izloženost ekranima u najranijoj dobi prekomjerno stimulira živčani sustav djeteta što može rezultirati raznim poremećajima u jezično-govornom razvoju, komunikaciji, ponašanju, učenju, raspoloženju i pozornosti.

Svrha ove edukacije je da svi zajedno razmijenimo iskustva o načinu na koji djeca koriste digitalno okruženje, kako to utječe na njih te s kojim problemima se roditelji i djeca susreću kao posljedica pretjerane izloženosti ekranima“, kazala je magistrica psihologije Andrea Bevanda.

Tijekom edukacije prisutnima se obratila časna sestra Dominika Anić, članica Provincije školskih sestara franjevki Krista Kralja, svete Obitelji iz Mostara sa dugogodišnjim iskustvom odgajatelja predškolske dobi s naglaskom suradnje i s roditeljima.

Časna Dominika je kroz svoje izlaganje nekoliko puta istaknula kako u većini slučajeva oni nemaju problem s djecom već s roditeljima te kako i sama kaže da ukoliko je dobra suradnja s roditeljima, odgojni rezultati neće izostajati.

Dobar roditelj je onaj koji radi na sebi a raditi na sebi znači razumjeti svoje ponašanje, a kada to uspiješ onda ćeš lakše razumjeti i svoje dijete, supruga i ostale ljude koji te okružuju“, istaknula je časna Dominika, objavila je Općina Čitluk.

PODIJELI
IZVOR
BHRT,

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

S obzirom na događaje koji daju obilježje, kako prošlom tako i sadašnjem, slabi su izgledi da skora budućnost bude ljepša i bez globalnih prijetnji. Naime, vrijeme u kojem živimo već je u globalnom usmjerenom toku u čemu je povećana proizvodnja oružja i njegova potrošnja u znanim ali i naznačenim sukobima već izvjesna, bez obzira na posljedice i moralni kompas čovječanstva. Ako se 'po jutru poznaje dan', ako navedeno odgovara stvarnosti, smatrate li da nam u susret dolaze teška vremena i zabrinjavajuće vijesti:
Newsletter