• 08.11.2024.
  • Kadifa Murtić

Psihologinja Vlašić: Educiranost roditelja važna u dječjem otkrivanju digitalnog svijeta

Psihologinja Vlašić: Educiranost roditelja važna u dječjem otkrivanju digitalnog svijeta

  • Edukacija pod nazivom ''Obitelj i djeca u digitalnom okruženju'' održana je u četvrtak u amfiteatru Herceg Etno sela u Međugorju s ciljem upoznavanja roditelja i djece s posljedicama i vrstama ovisnosti uslijed dugoročnog gledanja interneta i društvenih mreža.

BIH, 8. novembra - Digitalni mediji su postali naša svakodnevica i dio naše kulture te bi bez interneta nastao ogroman zastoj u razvoju i funkcioniranju naših poslova, svakodnevice, ali života općenito. Međutim, često se događa da uslijed užurbanog života i sivila svakodnevice zaboravimo na potrebe onih najmlađih koje smo dužni educirati o privilegijama korištenja društvenih mreža, ali i posljedicama koje pretjerana izloženost istima donosi.

Magistrica psihologije, pedagogije i dječji adolescentski psihoterapeut  Doris Vlašić u svom izlaganju istaknula je važnost svjesnosti i educiranosti roditelja u dječjem otkrivanju digitalnog svijeta.

Cilj interaktivnog predavanja je upoznati roditelje i djecu s posljedicama i vrstama ovisnosti uslijed dugoročnog gledanja interneta i društvenih mreža te podizanje svijesti o tome kako internet onemogućuje kvalitetniji život“, kazala je Doris.

Problem se javlja kada se postavi pitanje kolika je izloženost ekranima prihvatljiva i u kojoj dobi te kako ekrani utječu na jezično-govorni razvoj djeteta i razvoj općenito.

U zadnje vrijeme često se čuje pojam ekranizam koji se još naziva i digitalni autizam.

Izloženost ekranima u najranijoj dobi prekomjerno stimulira živčani sustav djeteta što može rezultirati raznim poremećajima u jezično-govornom razvoju, komunikaciji, ponašanju, učenju, raspoloženju i pozornosti.

Svrha ove edukacije je da svi zajedno razmijenimo iskustva o načinu na koji djeca koriste digitalno okruženje, kako to utječe na njih te s kojim problemima se roditelji i djeca susreću kao posljedica pretjerane izloženosti ekranima“, kazala je magistrica psihologije Andrea Bevanda.

Tijekom edukacije prisutnima se obratila časna sestra Dominika Anić, članica Provincije školskih sestara franjevki Krista Kralja, svete Obitelji iz Mostara sa dugogodišnjim iskustvom odgajatelja predškolske dobi s naglaskom suradnje i s roditeljima.

Časna Dominika je kroz svoje izlaganje nekoliko puta istaknula kako u većini slučajeva oni nemaju problem s djecom već s roditeljima te kako i sama kaže da ukoliko je dobra suradnja s roditeljima, odgojni rezultati neće izostajati.

Dobar roditelj je onaj koji radi na sebi a raditi na sebi znači razumjeti svoje ponašanje, a kada to uspiješ onda ćeš lakše razumjeti i svoje dijete, supruga i ostale ljude koji te okružuju“, istaknula je časna Dominika, objavila je Općina Čitluk.

PODIJELI
IZVOR
BHRT,

POVEZANE VIJESTI

  • 08.11.2024.

Ogromno interesovanje za Diplomatski zimski bazar u Sarajevu: Sav prihod za pomoć djeci i mladima u BiH

-    Ovaj jedinstveni događaj u Skenderiji, ispred koje su posjetioci u redovima čekali da uđu, prilika je da se okupe građani Bosne i Hercegovine i međunarodna zajednica kako bi uživali u kulinarskim delicijama, rukotvorinama i kulturnim sadržajima iz cijelog svijeta, uz istovremeno prikupljanje sredstava za pomoć djeci i mladima u BiH...SARAJEVO, 07. decembra - U dvorani "Mirza ...

  • 08.11.2024.

Hrvatska: U dvorištu kuće nađena zakopana tijela beba, privedeni roditelji

U dvorištu porodične kuće u općini Ljubešćica u Varaždinskoj županiji, jučer su pronađena zakopana tijela dvoje djece zbog čega su privedeni njihovi roditelji.Hrvatska, 4. decembra - Treće dijete je zbrinuto od Zavoda za socijalnu skrb.Splićanin, koji je sa suprugom uhapšen zbog sumnje u čedomorstvo, godinama se aktivno bavio vaterpolom te je bio i pjevač u splitskoj klapi.Kako ...

  • 08.11.2024.

U Bosni i Hercegovini ove godine ubijeno je sedam žena i dvoje djece, a broj prijava nasilja iznosi tri i po hiljade...

-  Ekonomske neprilike, neuređen privatni i društveni život, nezaposlenost, prezaposlenost ili nezadovoljstvo poslovanjem,  te brojni drugi faktori, uzrok su raznim oblicima nasilja, od onog u porodici do vršnjačkog i cyber nasilja. Svakodnevno izvještavamo javnost o ovim negativnim pojavama i institucionalnim djelovanjima, ali su one konstantno u porastu. Uzroci i posljedice se ...

  • 08.11.2024.

Australija zabranila djeci pristup društvenim mrežama

-    Novi zakoni koji bi trebali stupiti na snagu krajem sljedeće godine, zabranjujući mlađima od 16 godina da koriste platforme među kojima je TikTok, Instagram, Snapchat, Facebook i X...ISTANBUL, 28. novembra - Senat Australije je u četvrtak usvojio zakone o zabrani korištenja društvenih medija djeci i tinejdžerima, što je prva takva odluka bilo koje vlade širom svijeta, javlja ...

  • 08.11.2024.

Poslijepodne uz RTV USK – priča: Vrijeme je da se zapitamo o vlastitoj ishrani i zdravlju, i poslušamo...

-   Kolegica Rasima Henić donosi priču o jednom stručnom predavanju u kojem smo zajedno sa djecom pred brojnim pitanjima koja proizilaze iz zdravlja i ishrane... Bihać, 22. novembra - Kako prehrana utiče na ponašanje i zdravlje? Da li se ispravnom ishranom mogu ublažiti simptomi nekih bolesti? Prehrana kod autizma i ADHD poremećaja - samo su neke teme kojim se zanima Dijana ...

Anketa

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom s ciljem promocije jednakosti u ostvarivanju prava u sudjelovanju osoba sa invaliditetom u društvu obilježava se svake godine 3-eg decembra u cilju podizanja svijesti o izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom te mobilizacija podrške za zaštitu njihovog dostojanstva, prava i dobrobiti... No, da li invalidne osobe imaju jednaka prava drugim građanima, iskazuje li društvo prema njima empatiju, čuva li zajednica njihovo dostojanstvo a država prava i dobrobiti, to je jedno od najvažnijih pitanja na koje stvarnost treba odgovoriti. Zato i pitamo u ovoj anonimnoj anketi - da li po vašem mišljenju i iskustvima, invalidne osobe imaju jednaka prava drugim građanima, iskazuje li društvo prema njima empatiju, čuva li zajednica njihovo dostojanstvo a država prava i dobrobiti???
Newsletter