- 30.04.2025.
- Kadifa Murtić
Prijevoznici bijesni na Fortu: Izigrao je naše povjerenje i samoinicijativno donio štetan Pravilnik
- Konzorcijum Logistika Bosne i Hercegovine je objavio otvoreno pismo u kojem kritikuju ministra komunikacija i prometa BiH Edina Fortu, optužujući ga za kršenje dogovora i neuspješan dijalog o problemima i zahtjevima prijevoznika u BiH.
BIH, 30. aprila - Na samom početku pojašnjavaju da su sa Fortom održali
sastanak 17. aprila i da im je on tada obećao ispunjenje četiri ključna
zahtjeva.
"Prijevoznici
su u znak dobre volje odgodili primjenu 'francuskog modela' i organizovali
dostojanstvenu protestnu vožnju 21. aprila pod geslom 'Dosta je bilo!'.
Vjerujući u dobre namjere i da je gospodin ministar odlučno i pred medijima
najavio promjene, a vjerujući instituciji MKP BIH, prevoznici su odgodili
najavu primjene 'francuskog modela' sa 28.04.2025 godine, na kontrolnu tačku
04.05.2025 godine", kazali su.
Navode da
su jučer bili u Ministarstvu komunikacija i prometa s ciljem da učine konkretne
operativne korake u pogledu Pravilnika o akcizama, Pravilnika o licencama,
analiza troškova i niz drugih pitanja.
"Na
osnovu dosadašnjeg odgovora i odnosa prema našim zahtjevima Ministar Forto je
samo kupovao vrijeme i nije imao namjeru da bilo šta mijenja. Konzorcijum
Logistika Bosne i Hercegovine, prenosi glas više od 600 pravnih subjekata, i sa
željenjem konstatuje da ministar Forto, iako je znao, na sastanku sa
Koordinacionim odborom nije govorio istinu. Već tog dana je znao da je bez i
jedne konsultacije s prijevoznicima iz Bosne i Hercegovine, da na isti
Pravilnik nije dobio niti jednu saglasnost, mišljenje. Izvinjavamo se svim
prijevoznicima koji su sumnjali u namjere ministra Forte, ali mi smo željeli da
pružimo istinsku ruku i da se reforme u oblasti MKP i samih pravila rada
dese", kazali su.
Naglašavaju
da je umjesto dogovora, ministar Forto, kako kažu "samoinicijativno i bez
ijedne konsultacije" potpisao i objavio Pravilnik o licencama, u kojem se
pogoduje pojedincima, na štetu budžeta Bosne i Hercegovine i u kojem
prijevoznici i dalje ostaju marginalizovani, suprotno povelji kvaliteta CEMT.
"Potpisao
je Pravilnik koji ponovo od prijevoznika, iako u Konzorciju Logistika BiH imamo
više od 100 mastera tehničkih i drugih nauka, iako smo upozorili da imamo i
više od 300 saobraćajnih inžinjera, iako smo upozorili na radno operativnom
sastanku da "centar izvrsnosti" treba da budu transportne kompanije s
deset i više voznih jedinica. Ministar Forto je to sve zanemario, a njegov
pomoćnik za drumski saobraćaj čak vrši pritisak da se odmah taj, najlošiji
Pravilnik, i po prijevoznike najštetniji Pravilnik, bez i jedne relevantne
tačke podrške primjenjuje hitno", kazali su.
Ističu da
ga smatraju odgovornim za reakciju prijevoznika budući da je, kako kažu,
"izigrao povjerenje, pogodovao interesima pojedinaca, a protiv
prijevoznika Bosne i Hercegovine i protiv budžeta Bosne i Hercegovine, te
budući da kupuje vrijeme".
"Gospodine
ministre, dostavili smo pismo namjere u skladu sa Vašim obećanjem da ćete kao
resorni ministar podržati Pravilnik o akcizama. Vi do danas niste organizovali
ili niste ni prenijeli informacije na Vaše potčinjene, a Vašem pomoćniku je
bitnije da rješava 'Air Tractor', vjerujemo po Vašem nalogu nego da rješava
dogovoreno pitanje "Pravilnik o povratu akciza. Gospodine ministre,
Konzorcijum Logistika BiH je najorganizovanija interesna zajednica prijevoznika
Bosne i Hercegovine, Vi ste nas potcijenili", poručili su iz
Konzorcija.
Također,
kažu da su mu ukazali na niz problema, pa i na problem "treće
tablice".
"Saznali smo jučer, ne da niste ništa uradili po ovim pitanjima, nego
nemate ni namjeru", poručili su.
Navode da
su Forti ukazali i na to da je njegovom odlukom iz budžeta svakog prijevoznika
uzeto u kumulativnom zbiru više miliona KM, samo na ime "bijelih" i
inih certifikata za CEMT dozvole, a da se to može urediti i na stanicama
Tehničkih pregleda.
"Gospodine
ministre, dostavljamo Vam dopis u ime više od 600 pravnih subjekata, naša
mobilizacijska snaga u Bosni i Hercegovini je 6.580 voznih drumskih jedinca u
jednom danu, obavještavamo javnost da smo izigrani od strane MKP BIH,
obavještavamo javnost da Vi kao resorni ministar niste ni jednu aktivnost
sproveli, na naše dostavljene zahtjeve od 28.04.2025 godine, Vi nas ostavljate
bez izbora, dosta je bilo. Sada, u ime prijevoznika prenosimo glas, zamislite
kako ste nas štitili u pravilu 90/180, ako Pravilnik donesete o licencama u
interesu i pogodujući maloj grupi, tako što precizno na njihov zahtjev ste
unijeli baš takve odredbe protiv interesa prijevoznika", rekli su.
Poručili
su da rokova više nema i da 9. maja prijevoznici donose određene odluke, koje
se odnose i na "francuski model".
"Gospodine
ministre, tog 17. aprila 2025 godine unijeli ste nam dozu optimizma, ali
lažnog, shvatili smo da Vi nastavljate da radite na štetu prijevoznika, mi
nemamo više nikakvog strpljenja, očigledno imate Vi važnija posla, nemate Vi
vremena za transportnu industriju koja je uložila više od četiri milijarde
eura, a zapošljavamo, 47.000 građana", rekli su.
Najavili
su da će u ponedjeljak, 5. maja, obratiti se građanima s dokazima i činjenicama
o tome šta je urađeno, a nakon što održe sastanke s ministrima Elmedinom
Konakovićem i .
"U cilju zaštite od nasrtaja i pogodovanja, ali i od još većih
troškova, također u cilju da zaštitimo pravo na rad, Plenum Konzorcija
Logistika će nakon Upravnog odbora, definisati datum i vrijeme primjene
'francuskog modela' po želji ministra Forte", kazali su.
Također
kažu da Forto još ima vremena da ispravi situaciju.
"Gospodine ministre, Vi možete do 9. maja 2025. godine dostaviti nam
pozitivna rješenja u skladu sa našim Zahtjevima i dogovorom. Izmijenjen i
dopunjen Pravilnik, Pravilnik o povratu akciza, odgovore iz našeg zahtjeva sa
primjenom odmah, Upravni odbor će razmotriti. U suprotnom, Vi ste uzročnik
'francuskog modela', svaki građanin u Bosni i Hercegovini ima jasnu poruku,
interesi drugih su Vam preči", kazali su.
Tvrde i
da Fortin pomoćnik za drumski saobraćaj vrši pritiske na službe da hitno
sprovode "najštetniji Pravilnik do sada, dok se Vi niste ni očitovali o
inicijativama koje direktno utiču na budžet, troškove i dostojanstvo
prijevoznika".
"Nažalost,
gospodine ministre, Vi niste stali uz prijevoznike, već ste zastupali interese
drugih. Umjesto da reformišete sektor, doveli ste ga do tačke ključanja",
zaključili su.


