- 16.05.2026.
- Kadifa Murtić
Prije 34 godine branioci Sarajeva osujetili su pakleni plan agresora, u operaciji 'Grom' spriječena podjela grada
- Pofalićka bitka odnosno operacija "Grom" snaga Armije Republike Bosne i Hercegovine jedna je od prvih i najznačajnijih pobjeda koje su branioci Sarajeva ostvarili nad agresorima te tako pokazali spremnost da obrane grad.
SARAJEVO, 16. maja - "Grom" kako je ova bitka dobila kodni naziv,
predstavlja bitku za Sarajevo, dan kada su agresorske snage imale namjeru da
presijeku grad na dva dijela tako što bi spojili Pofaliće sa tada opkoljenom
Grbavicom.
Plan
je bio da se grad presiječe linijom Vogošća - Žuč - Pofalići -kasarna Maršal
Tito - Grbavica. Pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih formacija pokušali
su tog 16. maja 1992. godine presjeći glavni grad države BiH.
Kada
je 15. maja 1992. godine komandir policije Novo Sarajevo Lazo Bojanić dao
ultimatum stanovnicima sarajevskog naselja Pofalići da predaju oružje, niko
nije ni slutio da će se dan kasnije odigrati bitka koju će mnogi svrstati u
jednu od najznačajnijih i najpresudnijih bitaka tokom agresije na BiH.
Napad
na srpske položaje predvodila su dva pofalićka i velešićki odred TO BiH, u
sadejstvu sa dijelovima Prvog sarajevskog odreda, grupom boraca iz Buća Potoka,
specijalnom jedinicom MUP-a RBiH, jedinicom Vojne policije i drugim
braniteljima grada. Borci iz Buća Potoka dobili su zadatak da spriječe
izvlačenje srpskih snaga preko Obada.
Iako
dosta slabije naoružani, u ranim jutarnjim satima, branioci grada Sarajeva su
uspjeli probiti se do popularnog Plavog granapa. Nakon nekoliko sati
neizvjesnosti, pofalićki i velešićki borci konsolidirali su se i uništili jako
mitraljesko gnijezdo na Cvijetića pekari.
U
završnoj fazi Pofalićke bitke značajnu ulogu odigralo je 11 boraca koji su
došli u ispomoć, a kojima je komandovao Samir Pezo. Negdje u prvim večernjim
satima uspjela je deblokada čete Alije Prazine.


