- 25.05.2026.
- RTV USK,
PRIGODNO I DOSTOJANSTVENO OBILJEŽENA: 34 godišnjica osnivanja HVO Regije Bihać
- Prije 34 godine osnovan je HVO Regije
Bihać. I ove godine, dostojanstveno i sa pijetetom na sve poginule, ali i
preživjele branioce HVO-a prisjetile su se između ostalih porodice,
braniteljske i logoraške udruge, a svečanom polaganju cvijeća na groblju Križ u
Bihaću prisustvovale su i ostale zvanice političkog, vojnog i društvenog života
grada Bihaća.
BIHAĆ, 25. maja - Bio je prvi i posljednji brigadir HVO-a Regije Bihać. Ivan Prša i danas se sa svojim prijateljima i saborcima prisjetio vremena kada je prije 34 godine bio među onima koji su osnovali ovu vojnu postrojbu.
'U početku u sastavu zajedničke
brigade, bosansko, odnosno muslimansko-hrvatske, kasnije se taj HVO naš
osamostalio ali smo stalno, čitavo vrijeme rata zajedno se borili na istoj
strani, to jest za očuvanje integriteta i nezavisnosti države, odnosno Republike
Bosne i Hercegovine' – kazao nam je ovom prigodom Ivan Prša.
Upravo to i odbrana doma bilo je odlučujuće za uspjehe HVO-a. Prša podsjeća kako su u tadašnjim okolnostima imali u svom materijalnom sastavu svega 67 pušaka, od toga pola lovačkih.
Ljudi je
bilo, kako kaže, ali pušaka nije bilo, znači tako skromno materijalnih,
potrebnih borbenih sredstava, ali je srce, volja i htijenje da se odbrani ipak prevagnula.
Tadašnje htijenje i volja koji su očuvali 'Bihaćki džep', zamijenjeni su
drugačijim, koji svima nama nimalo ne služe na ponos.
Franjo Grgić, ratni starješina HVO-a Regije
Bihać naglašava kako je ovo dan kada se posebno treba sjetiti svih onih koji su
najviše dali, dali život za ovu slobodu koju svi danas uživaju.
'Vjerujem da ni poginuli ni ranjeni
nisu zamišljali da ćemo mi danas živjeti u ovakvoj državi, da ćemo biti u
turbulentnom vremenu kada se, ne mi branitelji prepucavamo, nego se prepucavaju
političari kojim smo mi dakle omogućili da vode državu, da vode Federaciju BiH
i svaki dan kada se mi sastanemo da popijemo kafu, je aktuelna politička
situacija, - kaže Grgić.
Stoga su Grgić i ostali branioci
Bihaća odlučili da obilježavanjem formiranja ne samo HVO-a, već i svih ostalih
ratnih postrojbi u sklopu Armije Republike Bosne i Hercegovine, uvijek
posvećuju vrijeme i trud. Jer zaboraviti žrtvu koja je obezbijedila slobodnu
državu ne smije se desiti. I iza toga moraju stati i politički funkcioneri.
S tim u vezi Elvedin Sedić,
gradonačelnik Bihaća kaže da Bihać i danas pokazuje ono što je pokazivao s
početka 90-ih godina, a to je da je ovo sredina u kojoj svako tko je
dobronamjeran prema ovom gradu, prema ovoj državi ima bujruma.
Polaganjem cvijeća na obilježje braniocima
grada Bihaća, zatim groblju Križ i na Humcima, kao i misom zadušnicom za sve
poginule i umrle pripadnike HVO-a Bihać završeno je ovogodišnje obilježavanje
34.godišnjice formiranja ove vojne formacije koja je dala nemjerljiv prilog u
odbrani Grada na Uni, Bihaćkog džepa i države Bosne i Hercegovine.


