• 04.06.2026.
  • Adis Salihodžić

PIC DANAS IZA ZATVORENIH VRATA: Odluka o novom visokom predstavniku za BiH

PIC DANAS IZA ZATVORENIH VRATA: Odluka o novom visokom predstavniku za BiH

  • U zgradi Ureda visokog predstavnika (OHR) će se danas održati drugi dan zasjedanja Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC), a za razliku od poluotvorenog tipa prvog dana, ovaj dio zasjedanja će se u potpunosti zatvoriti...


SARAJEVO, 04.juna - Razlog za ovakvu odluku je što se danas očekuju diskusije o izboru novog visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Prije toga rapravljat će o predstojećim izborima uz prezentaciju OSCE-a.

Pred članicama Upravnog odbora PIC-a će se naći nekoliko kandidata, a favoriti su Antonio Zanardi Landi i Rene Troccaz.

Landi je službeno prijedlog Italije, zemlje iz koje dolazi, ali je za njegov izbor ključna podrška Sjedinjenih Američkih Država. Washington insistira da upravo Landi bude izabran za nasljednika Christiana Schmidta te ne žele odgađanje izbora novog visokog redstavnika za naredni mjesec.

Ipak, izboru Landija su se usprotivile evropske države, a prvenstveno Francuska i Velika Britanija. Upravo zbog toga je službeni Pariz i predložio Troccaza, kao protutežu kandidatu iza kojeg stoji Washington.

Ako države članice Upravnog odbora PIC-a ne dođu do konsenzusa, očekuje se da će uskoro biti zakazano novo zasjedanje na kojem bi se trebalo finalizirati rješenje za ovo imenovanje.

Prije rasprave o izboru novog visokog predstavnika, Upravni odbor PIC-a će održati raspravu o predstojećim Općim izborima u BiH i Centralnoj izbornoj komisiji (CIK).

Države članice Upravnog odbora PIC-a su, podsjetimo, Sjedinjene Američke Države, Italija, Francuska, Njemačka, Velika Britanija, Kanada, Japan, Turska i Evropska unija.

PODIJELI
IZVOR
klix.ba

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Nogometna reprezentacija BiH u ovih nešto više od mjesec dana borit će se na Mundijalu za što bolje pozicioniranje na svjetskoj nogometnoj sceni. Bili vi optimista ili pesimista, racionalni ili u nekom postotku euforije, šta mislite da naši Zmajevi mogu učiniti na ovom prestižnom festivalu nogometa u Kanadi, SAD-u i Meksiku:
Newsletter