- 11.05.2025.
- RTV USK,
Papa Lav XIV predvodio svoju prvu molitvu 'Regina Coeli': Nikad više rat
- Poglavar Rimokatoličke crkve uputio je apel za okončanje sukoba u Ukrajini, Gazi i na indijsko-pakistanskoj granici...
RIM/SARAJEVO, 11. maja - Papa Lav XIV pojavio se na prozoru Apostolske palate i u obraćanju vjernicima ponovio vapaj za mirom svog prethodnika pape Franje, javlja Anadolu.
Papa
je na Nedjelju Dobrog pastira i na Majčin dan, točno u podne, predvodio molitvu
"Regina Caeli" s vjernicima okupljenima na Trgu svetoga Petra,
poručivši posebno mladima da se ne boje i da odgovore pozivu crkve i Krista.
"U
današnjem dramatičnom kontekstu trećeg svjetskog rata koji se vodi u
dijelovima... I ja apeliram na moćnike svijeta ponavljajući ove uvijek
relevantne riječi, nikad više rat!", poručio je novoizabrani poglavar
Rimokatoličke crkve i Vatikana papa Lav XIV.
Podsjetio
je na ogromnu tragediju Drugog svjetskog rata, koji je završio prije 80 godina,
nakon što je uzrokovao 60 miliona smrtnih slučajeva.
Papa
Lav se zatim osvrnuo na moderne ratove koji danas muče svijet.
"U
srcu nosim patnju voljenog ukrajinskog naroda", rekao je, pozivajući da se
ulože svi napori kako bi se što prije postigao istinski, pravedan i trajan mir.
"Neka
svi zatvorenici budu oslobođeni i neka se djeca vrate svojim porodicama",
dodao je.
Zatim
se osvrnuo na tekuću humanitarnu katastrofu u Pojasu Gaze.
"Duboko
me boli ono što se događa. Neka borbe odmah prestanu, neka se iscrpljenom
civilnom stanovništvu pruži humanitarna pomoć i neka se svi taoci puste",
poručio je.
S
osjećajem nade, papa Lav XIV pozdravio je jučerašnju objavu prekida vatre
između Indije i Pakistana.
"Nadam
se da će se kroz nadolazeće pregovore uskoro postići trajni sporazum",
rekao je i pomolio se za okončanje svih sukoba u svijetu.


