- 12.04.2026.
- Kadifa Murtić
Ostavke koje to nisu i istraga koja 'stoji u mjestu': Prošla su dva mjeseca od tramvajske nesreće
- Prošla su tačno dva mjeseca od tragične tramvajske nesreće koja se dogodila u Sarajevu. Istraga o okolnostima ove nesreće je u toku, a tužioci kantonalnog tužilaštva još uvijek prikupljaju potrebne dokaze kako bi utvrdili sve činjenice koje su dovele do ove tragedije.
SARAJEVO, 12. aprila - U nesreći je poginuo 23-godišnji student Akademije
likovnih umjetnosti Erdoan Morankić, a teže povrede je zadobila i
17-godišnjakinja. Oni su u trenutku nesreće stajali na tramvajskom stajalištu
kod Tehničke škole u Sarajevu.
Ova
nesreća dovela je do masovnih protesta na sarajevskim ulicama, ostavke Vlade
Kantona Sarajevo i direktora GRAS-a Senada Mujagića, ali i otvorila brojna
pitanja o sigurnosti javnog prijevoza u glavnom bh. gradu.
Šta
se sve izdešavalo?
Dan
nakon tramvajske nesreće stari tramvaji su prestali da voze sarajevskim šinama.
Uhapšen je vozač tramvaja zbog sumnje na ugrožavanje javne sigurnosti, ali sud
je odbio prijedlog Tužilaštva KS da mu odredi pritvor.
Istog
dana, grupa mladih ljudi je izašla na ulice tražeći odgovornost nadležnih
institucija i sigurniji javni prijevoz. Demonstracije su se održavale tokom
februara i početkom marta, ali manjeg intenziteta nego u prvim danima nakon
tragedije.
Iako
je javnost posebno potresla informacija da videonadzor u tramvaju nije radio, o
ovoj temi se danas skoro rijetko govori u javnom prostoru.
Javnost
nikada nije dobila odgovore na pitanje kako je moguće da videonadzor nije
radio, a poznato je da je javni novac potrošen na njegovu ugradnju i
održavanje. Pa tako, u trenutku kada je videonadzor bio najpotrebniji utvrđeno
je da snimak ključnog događaja ne postoji. Nije poznato u kojoj mjeri će
nedostatak snimka iz tramvajske kabine utjecati na tok istrage Tužilaštva KS,
ali je vozač isticao da je to ključni snimak koji će pokazati njegovu nevinost.
Šta
je s istragom Tužilaštva KS?
Tužilaštvo
KS je u odgovoru na naš upit vezan za tok istrage o tramvajskoj nesreći, navelo
kako je do sada prikupljena obimna materijalna dokumentacija, te saslušan
veliki broj svjedoka. Dodali su i da su provedena određena sudsko-medicinska
vještačenja.
"Izdata
je naredba za mašinsko-elektroenergetsko vještačenje po timu vještaka, a po
okončanju tog vještačenja sprovest će se i vještačenje vještaka saobraćajne
struke. Paralelno se preduzimaju i druge radnje u istrazi po procjeni
postupajućih tužilaca. Dakle, po naredbi tužilaštva se provode vještačenja,
koja su ključna za dalje postupanje", naveli su u odgovoru.
Dodali
su da će javnost biti blagovremeno obaviještena o daljim koracima i odlukama
nakon što svi relevantni dokazi budu prikupljeni i analizirani.
Ranije
su iz Tužilaštva KS potvrdili i da je izuzet videonadzor sa zgrade Zemaljskog
muzeja i zgrade Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
"Također
je iz Ministarstva saobraćaja Kantona Sarajevo izuzeta obimna dokumentacija
koja se odnosi na rekonstrukciju kompletne tramvajske pruge i signalni planovi
svih relevantnih raskrsnica koji će se vještačiti", naveli su ranije iz
Tužilaštva KS.
Ko
će snositi odgovornost?
Nakon
tragičnog događaja, javnost do danas nije dobila jasan i konačan odgovor na
pitanje šta je tačno dovelo do nesreće. Istraga je u toku, ali ključne
okolnosti pod kojima je došlo do nesreće još uvijek nisu razjašnjene.
Nije
poznato ni da li je kobni ishod nesreće rezultat ljudskog faktora, tehničkog
kvara ili eventualne kombinacije više okolnosti koje su se nesretno poklopile u
tom kritičnom trenutku.
Upravo
taj segment istrage smatra se ključnim, jer bi trebalo pokazati da li je
tragedija mogla biti spriječena i ko bi, u tom slučaju, trebao snositi
posljedice.


