- 23.05.2026.
- RTV USK,
ORGANIZACIJSKI PROPUST NA FINAL FOURU EUROLIGE: Oštre reakcije nakon što su navijači Fenerbahcea ostali ispred dvorane u Atini
-
Član uprave Fenerbahcea Cem Ciritci tvrdi da su navijači s ulaznicama ostali
vani, dok se pojavljuju navodi da je više hiljada navijača Olympiakosa bez
karata ušlo u dvoranu...
ISTANBUL,
23.maja - Član uprave Fenerbahcea zadužen za košarkaške operacije Cem Ciritci u
subotu je oštro kritikovao organizaciju Final Foura Eurolige u Atini,
optužujući nadležne za ozbiljne sigurnosne i probleme u sistemu prodaje i
kontrole ulaznica, zbog kojih su hiljade navijača turskog kluba ostale ispred
dvorane uprkos važećim ulaznicama.
U
saopćenju objavljenom na društvenoj mreži kompanije X sa sjedištem u SAD-u,
Ciritci je naveo da je Final Four pokazao ozbiljne organizacijske propuste koji
prevazilaze samu igru na terenu.
"Organizacija
Final Foura nije samo košarka na terenu. To je sigurnost, pravda, prava
navijača, sistem ulaznica, planiranje tribina i poštovanje prema gostujućim
navijačima", rekao je.
Ciritci
je kazao da su navijači Fenerbahcea, koji su kupili ulaznice, prešli dug put i
stigli do dvorane, bili primorani da čekaju ispred u konfuziji uoči polufinala
protiv Olympiakosa u Atini.
"Porodice
su bile razdvojene, ljudi su ostavljeni u neizvjesnosti, a raspored sjedenja je
postao haotičan. Dok su navijači Fenerbahcea pokušavali ući u dvoranu, navodno
su se navijači rivala čak našli u porodičnim sektorima koji su bili dodijeljeni
našim navijačima", dodao je on.
Ove
incidente je nazvao neprihvatljivim te je zatražio pojašnjenje od Eurolige u
vezi s tvrdnjama da je oko 5.000 navijača Olympiakosa bez ulaznica navodno
pušteno u dvoranu.
"Očekujemo
jasno, konkretno i zadovoljavajuće objašnjenje od Eurolige i organizatora u
vezi s ozbiljnim optužbama koje su javno iznijeli naši navijači da je oko 5.000
navijača Olympiakosa bez ulaznica ušlo u dvoranu", rekao je.
"Ako
su navijači s ulaznicama ostali vani, dok su osobe bez ulaznica bile puštene
unutra, onda to više nije samo organizacijski propust, već direktno kršenje
prava navijača i kolaps organizacijske vjerodostojnosti", dodao je.
Ciritci
je naglasio da događaj koji predstavlja vrhunac evropske košarke ne smije doći
u situaciju da navijači s ulaznicama ne mogu bezbjedno i ravnopravno ući u
dvoranu.
"Sudijske
odluke, atmosfera i upravljanje utakmicom uvijek se mogu dovoditi u pitanje.
Ali nema opravdanja za organizaciju koja djeluje nespremno, nekontrolisano i
ravnodušno", rekao je.
Dodao
je da će Fenerbahce pokrenuti pravne postupke u vezi s incidentima i prikupiti
izjave, zapise i dokaze o navodnim organizacijskim i sigurnosnim propustima,
uključujući nepravilnosti u rasporedu sjedenja i navode o navijačima bez
ulaznica.
"Niko
ne može ignorisati prava, trud i žrtve navijača Fenerbahcea", rekao je
Ciritci.
"Euroliga
ne može jednostavno odbaciti ovu situaciju kao poremećaj. Mora utvrditi
odgovorne i uspostaviti konkretan mehanizam kompenzacije za pogođene navijače.
Jer ono što se dogodilo u Atini nije samo problem Fenerbahcea. To je pitanje
reputacije evropske košarke", dodao je.

