- 25.05.2026.
- RTV USK,
ODGOĐEN ŠTRAJK GLAĐU: Najavljena uplata doprinosa za penzionisanje radnika RMU Zenica
- Petnaestak minuta prije zakazanog
početka štrajka glađu penzionisanih radnika Rudnika mrkog uglja (RMU) Zenica,
radnici su dobili obavijest da će tokom sutrašnjeg dana biti uplaćen novac za
doprinose za penzionisanje dijela radnika te je više od 20 radnika odustalo od
početka štrajka glađu.
SARAJEVO, 25. maja - Rudarima je
predsjednik Samostalnog sindikata rudara Federacije BiH Sinan Husiću prenio
poruku federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića da
će Vlada Federacije BiH do sutra doznačiti potrebna sredstva.
Vlada je početkom marta odobrila
3.000.000 KM za isplatu plaće za februar za radno angažirane radnike, te za 27
prošle godine penzionisanih radnika. Za penzionisanje dijela penzionera je, od
tog iznosa, opredijeljeno oko 1.960.000 KM.
Jedan od radnika Semir Čajlaković
poručio je kako rudari očekuju da obećanje bude ispunjeno.
Dodao je kako su Vladi Federacije BiH
dali rok do kraja sedmice, odnosno do ponedjeljka, 1. juna, te upitao Husića da
li će, ukoliko dogovor ne bude ispoštovan, u ponedjeljak u 8.30 sati doći pred
rudare i objasniti daljnje poteze.
Husić je potvrdio da će doći u Zenicu.
Prošle godine je uslove za penzionisanje steklo 47, a u toku ove godine
dodatnih 13 radnika.
Zbog neisplaćenih plaća za mart, a
danas bi na naplatu trebala doći i plata za april, trenutno ne rade ni rudari
koji su angažirani na izvlačenju opreme.
Plaća se u tom preduzeću isplaćuje do 25. u mjesecu za prethodni mjesec.



