• 16.04.2025.
  • RTVUSK

Obilježena 32. godišnjica masakra nad Bošnjacima u Ahmićima

Obilježena 32. godišnjica masakra nad Bošnjacima u Ahmićima

-       Šetnjom "Put istine i sjećanja" počelo je obilježavanje godišnjice stravičnog zločina u kojem je prije 32 godine ubijeno 116 bošnjačkih civila...                               

AHMIĆI, 16. aprila - Uz poruku da se mora tragati za istinom i graditi suživot, ali da se nikako ne smije zaboraviti 116 ubijenih civila, polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i odavanjem počasti žrtvama zločina na Šehidskom obilježju obilježena je 32. godišnjica od masakra nad bošnjačkim civilima u selu Ahmići kod Viteza u centralnom dijelu BiH, javlja Anadolu.

Šetnjom "Put istine i sjećanja" počelo je obilježavanje godišnjice stravičnog zločina u kojem je prije 32 godine ubijeno 116 bošnjačkih civila. U jutarnjim satima, porodice su se okupile na Šehidskom mezarju u Vitezu gdje je proučen Jasin.

Okupljeni svake godine u Ahmićima poručuju da moraju kontinuirano prenositi poruku budućim generacijama da se strašni zločini nikada više i nikome ne dogode i ne ponove. Jedna od poruka iz Ahmića je i da se mora tragati za istinom i graditi suživot, ali da se nikako ne smije zaboraviti 116 ubijenih nedužnih civila u Ahmićima.

Iz Ahmića se svake godine i apeluje da se pronađu preostale nestale osobe. Naime, još uvijek se traga za posmrtnim ostacima 15 mještana Ahmića, te šest posmrtnih ostatak izbjeglica koji su se u vrijeme napada zadesile u Ahmićima.

U ranim jutarnjim satima, 16. aprila 1993. godine, pripadnici jedinica za posebne namjene Hrvatskog vijeća obrane (HVO) "Džokeri" i "Maturice" izvršili su napad na selo Ahmići. Ezan za sabah-namaz, jutarnju molitvu muslimana, bio je znak za napad.

Ubijeno je 116 bošnjačkih civila, a najmlađa žrtva u Ahmićima bila je tromjesečna beba.

Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločini protiv čovječnosti. Jedan od zapovjednika HVO-a Dario Kordić osuđen je na 25 godina zatvora, Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić su osuđeni na kazne od šest do deset godina zatvora za sudjelovanje u masakru, ali su novom presudom 2001. godine oslobođeni optužbi.

Dario Kordić, koji je u austrijskom zatvoru izdržavao 25-godišnju kaznu zbog zločina u centralnoj Bosni, među kojima i zbog zločina u Ahmićima 16. aprila 1993. godine, oslobođen je nakon izdržane dvije trećine kazne.

Haški sud je osudio i bivšeg pripadnika specijalne jedinice HVO-a "Džokeri", bosanskog Hrvata Miroslava Cicka Bralu, na 20 godina zatvora. Paško Ljubičić osuđen je na osam godina zatvora, a nakon odležane dvije trećine kazne pušten je na slobodu, dok je Tihomir Blaškić osuđen na devet godina zatvora. Na slobodu je pušten nakon što je odslužio kaznu od osam godina i četiri mjeseca.

PODIJELI
IZVOR
Anadolu Agency

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Nermin Nikšić premijer Vlade Federacije BiH predstavio je danas na press konferenciji rezultate rada federalne izvršne vlasti kojoj je na čelu, a okvir se odnosio na protekle dvije godine. S obzirom na informacije koje posjedujete, rad Vlade FBiH u naznačenom periodu vrednujete 'školskom' ocjenom:
Newsletter