- 05.11.2024.
- RTV USK
NSRS kontra PS BiH: Stari politički akteri u novom pokušaju rušenja države BiH
- Političari u RS-u nastavljaju sa secesionističkom politikom.
Narodna Skupština manjeg bh. entiteta usvojila je dopune Zakona o upotrebi
zastave, grba i himne, kojim se omogućava isticanje simbola stranih država.
Također, usvojen je Zakon o izmjenama zakona o sprovođenju odluka Komisije za
zaštitu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, kojima je iz sintagme
"nacionalni spomenici Bosne i Hercegovine" izbrisano ime naše države.
Osim, bošnjačkih političara u entitetu RS, napad na državni suverenitet osudio
je i Zukan Helez govoreći o “antiustavnom činu sličnom Adolfu Hitleru koji je
krajem 30-ih godina prošlog vijeka pripremio pripajanje Austrije Njemačkoj.“
BIHAĆ, 05. novembra - Od „Svesrpskog sabora“ do „Narodne Skupštine RS-a“. U zakonodavnom tijelu manjeg bosanskohercegovačkog entiteta usvojena je dopuna Zakona o upotrebi zastave, grba i himne.
To omogućava isticanje simbola država s kojima ovaj bh. entitet ima potpisane posebne i paralelne odnose. Još jedno protuustavno djelovanje, kazao je Ramiz Salkić i dodao da su već odavno obilježja države BiH „protjerana“ iz svih institucija RS-a, a ne mogu se vidjeti ni u javnom prostoru, osim na skupovima koje organiziraju Bošnjaci.
Potencijalno za posljedicu to može imati ugrožavanje stabilnosti u Bosni i Hercegovini. Salkić je mišljenja da prosrpski političari indoktriniraju mlade kako bi u budućnosti težili ka separatizmu u suverenoj državi Bosni i Hercegovini.
Ništa čudno od političkih aktera u Narodnoj Skupštini RS-a, stava je i Ćamil Duraković, potpredsjednik entiteta RS. U razgovoru Duraković podsjeća kako je upravo 'danas Narodnoj Skupštini RS-a promakao još jedan Zakon o dopuni Zakona o nacionalnim spomenicima gdje je Bosna i Hercegovina kao naziv države izbrisana i ostala je samo Komisija za nacionalne spomenike. Dakle to je jedan sistem delegitimiziranja države Bosne i Hercegovine.'


