- 30.03.2025.
- RTVUSK
Nove informacije iz Prijedora: 145 osoba evakuisano, poplavljeno 800 objekata, pojavio se novi problem
- U Prijedoru evakuisano je 145 osoba, a oko 800 objekata je poplavljeno, rekao je šef Odsjeka za civilnu zaštitu Prijedor Miroslav Krneta...
PRIJEDOR/SARAJEVO, 30. marta - "Rijeka Sana je počela da opada, bila je 515 centimetara, a sad je 456 centimetara. Opada i rijeka Gomjenica. Rijeka Miloševica nije ovaj put pravila probleme zbog izgrađenog potpornog zida. Nakon analize štete koja je nastala, imat ćemo više informacija", istakao je on za RTRS.
Kako dodaje, gradski Štab za vanredne
situacije poduzeo je sve korake koji su bili u njihovoj moći.
"Gradski štab proglasio je prvi
stepen odbrane od poplava, nakon čega smo nastavili pratiti stanje. Na 460
centimetara proglasili smo vanredno stanje. Poduzeli smo sve mjere da bi
spriječili izlijevanje Sane. U Tokovima i Gomjenici rađeni su nasipi, jedan dio
nasipa u Tukovima nije izdržalo. Najteža situacija je u Tukovima i
Gomjenici", dodao je on.
Kako ističe, novi problem jesu
podzemne vode, koje su se počele pojavljivati na mjestima gdje do sada nisu.
"Evakuisano je oko 145 lica, oni
gdje nisu imali gdje otići smješteni su u hotelu Prijedor. Oko 800 objekata je
zaplavljeno, zvanično ćemo znati kada Grad Prijedor formira komisiju koja će
izaći na teren", navodi on.
Preporučuje i da građani u Prijedoru
vodu za konzumiranje prokuhavaju.


