- 27.09.2024.
- RTV USK
Na sesiji Biznis kluba u Bihaću razgovaralo se o informacijskim tehnologijama i poziciji domaćeg IT sektora
- IT sektor smatra se jednim od najbrže rastućih u ekonomiji. Informacijske tehnologije, osim povezivanja na globalnom nivou, doprinose uštedama i povećanju produktivnosti. Na tržištu rada najtraženiji su IT i softverski inženjeri. Potencijali ovog sektora su ogromni, ali bez adekvatne podrške vlasti i zakonskih olakšica prijeti stagnacija i odlazak osposobljenog kadra, upozoravaju iz IT sektora. Upravo je deveti po redu Biznis klub bio posvećen ovom sektoru a održan je u partnerstvu sa Biznis studijem Bihać zbog istih interesa oko kreativne industrije...
BIHAĆ, 27. septembra - Web-dizajneri, grafičari, kreativci okupili su se jučer u Bihaću kako bi razmijenili ideje, dodatno se povezali, sagledali stanje u domaćem IT sektoru. A izazovi su brojni, najviše zbog nerazumijevanja posla s kojim se bave a bez kojeg svijet više ne funkcioniše. Zbog toga su ovdašnjim firmama koje se bave web dizajnom, digitalizacijom klijenti uglavnom stranci.
Kreativne ideje koje će pospješiti privredne aktivnosti i donijeti nešto novo u fokusu su interesovanja i bihaćke gradske uprave. Želimo čuti ljude koje se bave informacionim tehnologijama kako bismo njihove ideje pretočili u djela koja bi bila korisna široj društvenoj zajednici, poručio je gradonačelnik Elvedin Sedić. Deveti po redu organizirani Biznis klub održan je u partnerstvu sa Biznis studijem u čijem je fokusu kreativna industrija.
Iako su potencijali IT sektora ogromni, stručnjaci iz ove branše upozoravaju da, ukoliko država ne prepozna njen strateški značaj prijeti stagnacija i odlazak osposobljenog kadra. Stečeno znanje u BiH primjenjuju za razvoj ekonomija drugih država, pretežno zapadnih. Zbog toga traže adekvatnu podršku vlasti i zakonske porezne olakšice IT kompanijama. Prema službenim podacima u IT sektoru u BIH radi više od 11000 ljudi. IT kompanije u Federaciji BiH ostvarile su prihod koji iznosi više od milijardu maraka. Izvoz usluga i proizvoda čini čak 70% tog prihoda, što potvrđuje da su IT inženjeri iz Bosne i Hercegovine i naše kompanije visoko cijenjeni u svjetskim krugovima.