- 29.06.2025.
- RTV USK,
Memorijalni centar Srebrenica preuzeo haške arhivske dokumente
- Memorijalni centar Srebrenica preuzeo je haške arhivske dokumente, čime Srebrenica postaje središte naučnog istraživanja o genocidu, saopćeno je iz tog centra...
SREBRENICA/SARAJEVO, 29. juna - Naime, Memorijalni centar je dobio kompletan digitalni arhiv svih javno dostupnih pravosudnih materijala Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (IRMCT), koji se odnose na genocid u Srebrenici. Ovo je prvi put da su svi predmeti – uključujući presude, transkripte, dokaze i audiovizuelne zapise objedinjeni na jednom mjestu, dostupni javnosti i institucijama iz Bosne i Hercegovine i cijelog svijeta. Takvu cjelovitost i dostupnost nema nijedna druga institucija izvan samog Mehanizma.
Zahvaljujući formaliziranoj saradnji
sa IRMCT-om na osnovu Memoranduma o razumijevanju, potpisanog 7. aprila 2025.
godine, Memorijalni centar sad raspolaže punim arhivom predmeta koji su se
odnosili isključivo na genocid počinjen u julu 1995. godine. U zvaničnom pismu
od 18. juna, registrar IRMCT-a Abubakar M. Tambadou izrazio je nadu da će
materijali "značajno doprinijeti radu Centra u očuvanju sjećanja i
nasljeđa žrtava."
Direktor Memorijalnog centra Emir
Suljagić navodi da je predaja arhiva prekretnica u načinu na koji se pamti i
dokumentira genocid u Srebrenici.
"Od danas, svi predmeti vođeni
pred međunarodnim sudovima zbog genocida u Srebrenici, nalaze se u Potočarima.
Više niko ne mora putovati u Hag da bi došao do tih dokumenata – sada su ovdje,
kod nas. Možemo ih dati na uvid, možemo ih digitalno podijeliti, možemo ih
pokazati svakome ko traži istinu", rekao je Suljagić.
Ovim činom, Memorijalni centar ne samo
da potvrđuje ulogu glavne institucije pamćenja genocida nad Bošnjacima
Srebrenice, već postaje regionalni arhiv međunarodne pravde, izvor
vjerodostojnih informacija i otvorena platforma za istraživanje, edukaciju i borbu
protiv negiranja genocida. Ovo je presudan korak u izgradnji kulture pamćenja
zasnovane na činjenicama, dokazima i pravno potvrđenoj istini.
"Na godišnjicu, planiramo
predstaviti izložbene postavke koje će zaokružiti priču Memorijalnog centra.
Ove sedmice smo zaključili preuzimanje artefakata iz Tuzle. Sada imamo i ovu
bazu. Zaokružujemo proces koji smo pokrenuli prije pet godina. Suštinski smo
postavili instituciju na mjesto koje joj pripada. To smo uradli jer smo tako
obećali da ćemo uraditi porodicama žrtava, ali i zato što nam je to bio mandat,
utvrđen zakonom", zaključio je Suljagić.
Pristup arhivu bit će omogućen u
skladu s pravilima i zakonskim okvirom, uz poštivanje pravne zaštite i tehničke
sigurnosti. Istraživači, obrazovne institucije, mediji i svi zainteresirani
sada mogu zatražiti pristup dokumentima direktno iz Srebrenice – ne iz Haga.


