- 28.12.2025.
- RTV USK,
Marija Milanović, jedna od rijetkih sllijepih nastavnica u Srbiji: U školu sam došla otvorenog srca...
- Ne vidi od rođenja, a po obrazovanju je diplomirani psiholog i master komunikolog i radi kao nastavnica u osnovnoj školi...
NIŠ, 28. decembar - Marija Milanović, koja ne vidi od rođenja, jedna je od omiljenih nastavnica u Osnovnoj školi "Branislav Nušić" u Donjoj Trnavi kod Niša. Nakon što je završila psihologiju i komunikologiju, sebe je videla na radnom mestu psihologa, a o tome da će postati i nastavnica nije ni razmišljala. Međutim, uspešno je odgovorila i na ovaj izazov, a ekipa Anadolu posetila je njen čas građanskog vaspitanja.
Đaci
prate nastavu s punom pažnjom. Čas o odgovornostima odraslih protiče u
razgovoru o ulozi roditelja, nastavnika i ostalih zaposlenih u školi. Deca
prate Marijina uputstva i odgovore zapisuju na papiriće posle čega svaka grupa
svoje ideje predstavlja pred tablom.
"Jedna
od mojih dilema kada sam tek počinjala da radim u školi bila je upravo ta, kako
će me deca prihvatiti, da li će njima biti to neobično. Moramo da priznamo da
nije svakodnevica da u školi vidite zaposlenog nastavnika s nekom vrstom
invaliditeta", govori Marija.
Zato
je u školu došla, kaže ona, otvorenog srca.
"Rekla
sam deci da slobodno mogu sve da me pitaju. I deca su me zaista lepo
prihvatila. Neki su malo suzdržaniji pa više prate, posmatraju, dok drugi više
vole da pitaju odmah sve ono što im je interesantno", priča nastavnica.
-
Brojna pitanja -
Na
početku se često susretala s pitanjima poput toga kako upisuje ocene u dnevnik,
kako priprema čas, dolazi do škole, usklađuje boje, zna koliko je sati…
"Pitaju
me kako pročitam poruku na telefonu i ja im odgovorim da sada postoje čitači
ekrana, kako na mobilnim telefonima, tako i na računarima, pomoću kojih može da
se pročita ono što se nalazi na ekranu i da na taj način i radim. Vrlo rado
odgovaram na sva ta pitanja, jer smatram da je važno da deca imaju te
informacije, jer će sutra oni biti ljudi koji će možda biti u prilici da
zaposle neku osobu s invaliditetom", objašnjava Marija.
Vremenom
je upamtila svoje đake i njihove glasove povezala s imenima, iako to nije bilo
lako. Podršku dobija od zaposlenih u školi, a ima priliku i da im uzvrati
razgovorom i savetima jer, osim u nastavi, radi i kao psiholog.
"Nekim
danima sam samo stručni saradnik. Tada radim s decom kojoj je potrebna dodatna
podrška u učenju, u prevladavanju svakodnevnih izazova, kako na emotivnom, tako
i na socijalnom planu. Razgovaram i pružam podršku i roditeljima, nastavnicima…
Tu su i oni administrativni poslovi, ali zaista mogu da kažem da uživam u svom
poslu", naglašava Marija.
-
Spoj više profesija -
Naučila
je da savladava izazove života bez vida još tokom školovanja u osnovnoj školi
za učenike oštećenog vida u Zemunu. Tada se rodila i ljubav prema psihologiji
koju je završila na Filozofskom fakultetu u Nišu.
"Psihologija
je bila moja želja još od sedmog razreda osnovne škole. Privuklo me je to što
smo radili radionice i, zapravo, ta mogućnost da razgovaramo o različitim
tamama, o emocijama, o vršnjačkim odnosima na jedan opušten, a opet donekle
strukturisan način. I znala sam da ću to da studiram kada sam napunila
osamnaest godina i završila srednju medicinsku školu za fizioterapeute",
seća se Marija.
Nakon
stručne prakse u Osnovnoj školi "Čegar" u Nišu i nekoliko projektnih
angažmana u nevladinim organizacijama, Marija je poželela da upiše još jedan
fakultet.
"Ja
sam jako volela i srpski jezik. Novinarstvo mi je došlo kao neka spona između
te dve profesije. Treba poznavati ljudsku dušu da biste bili dobar novinar, a
opet treba vladati dobro i jezikom, tako da je to neki spoj. Završila sam i
komunikologiju i bavim se povremeno i novinarstvom", govori Marija.
Svakog
radnog dana sa zadovoljstvom dolazi u školu koja je oko dvadeset kilometara
udaljena od njenog stana u Nišu. Orijentiše se toliko dobro da u školskoj
zgradi štap uopšte i ne koristi. Na radno mesto u Donjoj Trnavi dolazi
autobusom, a do prigradske autobuske stanice od svog stana ide pešice. Ništa od
toga joj, kaže, nije teško.



