- 30.04.2026.
- Kadifa Murtić
Komšić za BHRT: Jasna nam je politika Zagreba, ali odgovor se kreira u Sarajevu
- Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, smatra da je sporazum između Bosne i Hercegovine i Hrvatske o Južnoj interkonekciji dobar jer je to alternativa za situaciju u slučaju prekida ruskog gasa koji ide preko trenutnog Turskog toka, kao i da potpisivanje ovog sporazuma nema veze sa politikom 'trećeg entiteta'.
BIH, 30. aprila - "Sporazum je
dobar, s tim što će se morati jos jedan potpisati u kome ce se definisati
uvozne kvote, tj. potrebe BiH za svaku godinu. Po trenutnoj odluci Brisela
1.1.2028. treba biti zatvoren Turski tok kojim dolazi ruski plin, treba biti
prekinuto snabdijevanje ruskim plinom. Kada to svane i ne bude grijanja koga će
ljudi pitati što nema grijanja. Mi moramo imati alternativu", rekao je
Komšić te dodao da ovaj projekat nikada ne bi mogao biti napravljen da nije
bilo američkog interesa.
Na temu 'trećeg enititeta', koja je
aktuelna zadnjih dana nakon crtanja mape u Zagrebu, kaže da je 'oguglao'. jer
se savakodnevno susreće sa takvim stvarima.
"To je situacija koju imamo već
duže vrijeme, mada je sa skupom možda malo eskaliralo. To će se pojačati u
narednom periodu, nakon izbora. Pojačaće se pritisak iz Zagreba. Možete
očekivati i pritisak EU jer je to njihov saveznik. Da li ćemo se moći oduprijeti,
vidjećemo. Ako nemaju partnera za realizaciju prijetnji, a pokazalo se da ih
imaju, ako je partner u Sarajevu onda će ih realizovati. Nema potrebe da se
plašimo bilo koga ako smo uvjereni u svoj rad i priču i da se
suprotstavimo", objasnio je Komšić.
Za stavove Zagreba i predsjednika
HDZ-a BiH Dragana Čovića kaže da nisu od juče, te da je jasna ta politika, ali
da se odgovor na nju kreira u Sarajevu.
"Šta god oni da žele, ključni
dogovor daje politika u Sarajevu", ističe Komšić, te dodaje da bi se
iznenadio da oni promjene pristup, jer je to, kako kaže, takva politika.
Na pitanje da li će BHRT biti jedna od
stavki u Budžetu za ovu godinu Komšić kaže da neće, jer je to, kako ističe,
suprotno zakonu.
"To je direktno suprotno zakonu o
državnoj pomoći, ja ne znam ko vam tu priču stalno prodaje", naglasio je,
te dodao da je to i rekao i v.d. gneralnom direktoru BHRT-a Belminu
Karamehmedoviću.
Pitao je zašto niko ne postavlja
pitanje naplate u Hercegovini, te da bi zakon o prinudnoj naplati bio rješenje
problema.
"Bilo je zamagljivanje očiju u
prethodnom budžetu. Niko tih 800 ljudi neće da kaže istinu. Populizam,
demagogija, zaključci koji nemaju koristi", rekao je Komšić.
Kada je riječ o državnoj imovini,
Komšić smatra da je to statusna kategorija, te da Republika Srpska ne može
knjižiti imovinu u gruntu na sebe.
"Sadašnja zakonska rješenja nisu
prepreka za gradnju. Mi u Sarajevu ne odlučujemo šta će se praviti gdje",
naglasio je.
Smatra da Slaven Kovačević može biti
njegov nasljednik.
"On je možda malo i 'tvrđi' od
mene. Ima dobre šanse, nije član DF-a. Mi ćemo to pogurati kao da jeste član
jer je to ispravna priča. Nema nikakvog razloga da se ne glasa za njega",
zaključio je Komšić.
Istakao je i da ne želi koaliciju sa
SDP-om u RS, ali da je za dobrobit BiH pod moranjem da svako sa svakim
sarađuje.


