- 19.02.2025.
- Kadifa Murtić
Komentar na najavljeno poskupljenje komunalnih usluga – odvoz smeća
Komentar: Aida Štilić
- Sa 11,95 na skoro 20 maraka porast će račun bihaćkog Komrada za uslugu odvoz otpada. Barem tako na Facebooku tvrdi bihaćki vijećnik, a valja istaknuti i dio parlamentarne većine Hasan Fatkić. U svom Facebook obraćanju on je kazao da je poskupljenje ustvari priprema terena za nova stranačka upošljavanja i smjenu sadašnjeg menadžmenta na čelu sa Mehurom Selimovićem-inače kadrom Stranke demokratske akcije. Sa kojim Pomak u ovom mandatu nije koalicioni partner. Obrazloženje i tvrdnje Fatkića htjeli smo odraditi u face to face novinarskom maniru. Nije bio dostupan...
RTV USK, 19. februar - Inače,
Facebook prepriku započeo je vijećnik Pomaka Armin Amidžić tvrdeći da je Uredba
o minimalnoj plaći dovela do toga da će Grad Bihać morati pomagati Komradu, da
te plaće i izmiri. Fejsbučenje nastavlja federalni ministar poljoprivrede
Bišćanin Kemal Hrnjić, inače i predsjednik bihaćkog ogranka stranke Narod i
pravda ne dopuštajući da se minimalac i Uredba dovode u bilo kakav kontekst
negativnog.
Fejsbučenju se dalje pridružuje i
vijećnik Hamdija Lipovača, doduše u video formatu, osim što u, hajmo reći
preambuli Facebook video nastupa populistički kaže, razmotrit ćemo, ali ako ne
bude u interesu građana, za poskupljenje odvoza smeća nećemo glasati. Kao da je
ikad poskupljenje ijedan građanin raširenih ruku dočekao. Postade tako Facebook
i fejsbučenje glavni poligon gdje bi građani od svojih vijećnika trebali dobiti
informaciju. Doduše, lakše je fejsbučiti, jer nema mogućnosti pitanja i brzih
odgovora. Fejsbučenje pruža mogućnost da se satima i danima smišlja mudar
odgovor. Mudar pod navodnike. Jer nijedan pomenuti vijećnik, iako je na prvu
pristao, odustao je od ozbiljne dijaloške rasprave za koju im je pružena
prilika u programu RTVUSK.
Pozvani su bili i iz Kluba SDA,
ali niko, baš niko nije mogao odgoditi ranije preuzete obaveze. Posta tako
Facebook politički poligon. Ili bolje rečeno deponija politikantskog
prepucavanja. Podsjetimo da je prije nekoliko
godina i voda poskupila u Bihaću, za više od 80 posto, a parlamentarna većina
je to opravdala uvijek univerzalnom rečenicom: „Cilj je da građani dobiju
mnogo bolju uslugu nego što je ona sada“.
Treba li reći da Bišćani i danas,
nakon svake kiše bivaju upozoreni da prokuhavaju vodu prije pića. Ovakvo
opravdanje možemo očekivati i sada, kada nam se priprema povećanje cijena
odvoza smeća. Neće ni Amidžić, ni Fatkić, kao ni Lipovača, ali ni vijećnici
NiP-a ili SDA krenuti od sebe, pa sebi ipak uskratiti povećanje paušala i to za
oko 12.5 hiljada maraka po vijećničkoj ruci u 2025. godini i taj novac
proslijediti radnicima koji rade decenijama za 500, 600, 700 maraka. Usvojili
su to povećanje iako su svi znali da je Uredba o minimalcu već tada bila na
snazi.
U fejsbučenju inače, ni riječi o povećanju
vlastitih paušala. Još poneka cifra. Bihać će na osnovu poreza na dohodak u
2025., dobiti oko 16.5 miliona maraka, za milion i šesto hiljada više nego u
prošloj godini. Dobit će i dva miliona maraka za infrastrukturne zahvate. U
Sarajevu od 1995. godine nije povećana cijena odvoza otpada, a to se neće
desiti ni ove godine. Nešto više od osam maraka plaćat će Sarajlija koji živi u
stanu od 60 kvadrata mjesečnu naknadu KJKP 'Rad', pandanu bihaćkog Komrada. Ali
će zato Bišćanin biti platiša računa od 20 ili kako priče kruže 17 maraka.
Kažu, ima se, može se. I dobro je ako je tako.
Ali, relanija je slika da se nema, a odavno jedva i da se može.


