• 07.04.2025.
  • RTVUSK

Kina optužila SAD za unilateralizam, protekcionizam i ekonomsko maltretiranje carinama

Kina optužila SAD za unilateralizam, protekcionizam i ekonomsko maltretiranje carinama

-     Peking upozorava da su nove carine naštetile stabilnosti globalne proizvodnje i opskrbnog lanca i ozbiljno utjecale na svjetski ekonomski oporavak...                    

PEKING, 07. aprila  - Vlasti Kine danas su optužile Sjedinjene Američke Države (SAD) za unilateralizam, protekcionizam i ekonomsko maltretiranje carinama, javlja Anadolu.

"Stavljanje SAD-a na prvo mjesto iznad međunarodnih pravila tipičan je čin unilateralizma, protekcionizma i ekonomskog maltretiranja", rekao je novinarima u Pekingu glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Lin Jian.

Lin je rekao da su nove carine naštetile stabilnosti globalne proizvodnje i opskrbnog lanca i ozbiljno utjecale na svjetski ekonomski oporavak.

Trump je u srijedu objavio da su uvedene recipročne carine u rasponu od deset do 50 posto na proizvode koje SAD uvozi, uključujući 20 posto dodatnih carina na uvoz iz EU-a, 34 posto na Kinu, 46 posto na Vijetnam, 32 posto na Tajvan, 24 posto na Japan, 26 posto na Indiju, 25 posto na Južnu Koreju, 36 posto na Tajland, 31 posto na Švicarsku, 32 posto na Indoneziju, 24 posto na Maleziju, 49 posto na Kambodžu, 30 posto na Južnu Afriku, 30 posto na Bangladeš i 17 posto na Izrael.

Ove mjere označavaju oštru eskalaciju američke trgovinske politike i privukle su globalnu pažnju zbog svog potencijala da poremete međunarodne trgovinske tokove i povećaju ekonomski pritisak širom svijeta.

Kina je već uzvratila s najavom uvođenja carina od 34 posto na uvoz američke robe od 10. aprila, a Trump je sinoć ponovio kako je uvođenje carina ispravan put SAD-a.

PODIJELI
IZVOR
Anadolu Agency

POVEZANE VIJESTI

Učitavam ...

Anketa

Prema medijskim informacijama iz svijeta, veliki broj slabo razvijenih, i ekonomskim parametrima mjereno, zemalja sa brojnim socijalnim i političkim problemima koji se gomilaju, imaju i značajan problem u radikalnom povećanju broja napuštenih životinja na ulicama gradova. Ovaj globalni i ujedno lokalni problem je karakteristika i BiH, te samim tim i brojnih lokalnih samouprava. Na drugoj strani visoko razvijene demokratske i ekonomski pozicionirane države ovaj problem nemaju, jer su u organizaciji države i društva striktno i zakonski sve moguće izvore problema predvidjeli i normirali. Po Vašem mišljenju, i u okviru devize 'misli globalno, djeluj lokalno', smatrate li da jedinice lokalne samouprave na području USK-a mogu ukoliko žele, trajno riješiti ovaj problem:
Newsletter