- 17.08.2025.
- Safet Hodžić
Kako je BiH poslovala sa svjetskim silama ove godine? Pozitivan bilans imamo samo sa dvije države
- Bosna i Hercegovina
bilježi velike trgovinske deficite sa Njemačkom, Italijom i Kinom, dok je u
prvih sedam mjeseci ove godine zabilježen suficit samo u razmjeni sa SAD-om i
Francuskom.
SARAJEVO, 17. augusta - Bosna i Hercegovina je u
prvih sedam mjeseci ove godine ostvarila pozitivan spoljnotrgovinski bilans
samo sa dvije države – Sjedinjenim Američkim Državama i Francuskom, pokazuju
podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Kada je riječ o
Njemačkoj, uvoz je dostigao vrijednost od 1,53 milijarde KM, dok je izvoz
iznosio 1,46 milijardi KM, što znači da je deficit bio oko 70 miliona KM.
Slična situacija zabilježena je i sa Italijom, u koju je izvezeno robe u
vrijednosti od 768,3 miliona KM, a iz nje je stiglo proizvoda u vrijednosti od
1,4 milijarde KM. Deficit sa Italijom tako je premašio 630 miliona KM.
U trgovini s Kinom
razlika je još izraženija. Iz ove zemlje u BiH je došlo robe za čak 819 miliona
KM, dok je izvoz prema Kini iznosio svega 17,2 miliona KM. Na taj način,
deficit u razmjeni sa Kinom premašio je 800 miliona KM. Sa druge strane,
pozitivan rezultat ostvaren je u trgovini sa Francuskom, gdje je BiH plasirala
proizvoda u vrijednosti od 203,4 miliona KM, dok je uvoz iznosio 163,1 milion
KM, što predstavlja plus od oko 40 miliona KM, pišu Nezavisne novine.
Razmjena sa Rusijom
pokazuje deficit od oko 85 miliona KM. Naime, u BiH je iz Rusije stiglo robe u
vrijednosti od 122,3 miliona KM, dok je izvoz iznosio 36,7 miliona KM. U
trgovini sa Velikom Britanijom takođe je zabilježen minus – uvoz je iznosio
91,5 miliona KM, a izvoz 46,9 miliona KM, što znači da je BiH bila u minusu za
oko 44 miliona KM.
S druge strane, razmjena
sa Sjedinjenim Američkim Državama donijela je najbolji rezultat. U prvih sedam
mjeseci ove godine BiH je u SAD izvezla robe za 161,8 miliona KM, dok je uvoz
iznosio 49,2 miliona KM. Time je ostvaren pozitivan bilans u vrijednosti od oko
112 miliona KM.
U trgovini sa Japanom BiH je bila u deficitu od 7,2 miliona KM, jer je izvoz iznosio 2,2 miliona KM, a uvoz 9,4 miliona KM. Sa Kanadom je deficit bio minimalan – u BiH je stiglo robe u vrijednosti od 10,4 miliona KM, dok je izvoz bio 10,2 miliona KM. Kada je riječ o Indiji, tokom ove godine u BiH je stiglo robe za 79,8 miliona KM, dok podaci o izvozu prema toj zemlji nisu evidentirani u statistici UIO BiH.


