- 04.06.2026.
- Adis Salihodžić
JASNA PORUKA IZ WASHINGTONA: Rubio podržao italijanskog kandidata za OHR i odbacio secesiju
- Američki državni sekretar Marco Rubio osvrnuo se na stanje u Bosni i Hercegovini tokom saslušanja pred Odborom za vanjske poslove Američkog kongresa, potvrdivši da Sjedinjene Američke Države podržavaju italijanskog diplomatu za novog visokog predstavnika u našoj zemlji...
WASHINGTON, 04.juna - Odgovarajući na pitanja republikanskog
zastupnika Keitha Selfa, koja su se ticala širenja NATO-a, situacije na Kosovu
i uloge visokog predstavnika u BiH, Rubio je pokazao zavidnu upućenost u
situaciju na Zapadnom Balkanu te otkrio u kojem pravcu će ići američka podrška.
"Postoji novi kandidat za visokog
predstavnika u BiH kojeg ćemo podržati. Riječ je o gospodinu iz Italije za
kojeg smatramo da bi obavio dobar posao u pomaganju da se osigura određena
stabilnost na toj poziciji", izjavio je Rubio.
Osim pitanja imenovanja, Rubio je poslao i
jasnu poruku o stavu Washingtona kada je u pitanju teritorijalni integritet i
sigurnost Bosne i Hercegovine.
"Mimo toga, ostajemo angažovani na
ovoj temi, kao što ste istakli, a to radimo i privatno. Posljednja stvar koju
želimo vidjeti je bilo kakva vrsta sukoba tamo, bilo kakva podjela, seceija ili
stvari te prirode koje bi stvorile dalji konflikt", naglasio je američki
državni sekretar.
PIC u Sarajevu i stvarna bitka iza
zatvorenih vrata
Rubijeva izjava dolazi u presudnom
trenutku. U Sarajevu je u toku dvodnevna sjednica Upravnog odbora Vijeća za
implementaciju mira (PIC), na kojoj bi trebala biti donesena odluka o
nasljedniku trenutnog šefa OHR-a.
Iako Rubio nije izgovorio
puno ime, jasno je da se misli na Antonija Zanardija Landija, 76-godišnjeg
iskusnog italijanskog diplomatu. Uz njega, kao glavni kandidati pred članicama
Upravnog odbora PIC-a spominjali su se Rene Troccaz i William Ruger.
Ipak, kako smo ranije
pisali, rasprava o imenima, koliko god bila atraktivna za javnost, nije glavna
i suštinska bitka koja se vodi na sjednici PIC-a. Najviše rasprave izaziva
pitanje budućnosti Ureda visokog predstavnika (OHR), odnosno slobode u djelovanju,
korištenju Bonskih ovlasti i potrebi za intervencijama u domaću političku
situaciju.
SAD vs. Evropa: Kako vide
budućnost OHR-a?
Kada ambasadori i
politički direktori država članica sjednu za stol, glavno pitanje je kako bi
trebao izgledati mandat visokog predstavnika u narednih nekoliko godina. Upravo
se tu ogleda suštinsko razilaženje između SAD-a i zemalja Evrope.
Washington na OHR u
narednom periodu gleda kao na "praznu ljušturu", odnosno tranzicijsku
fazu koja bi na kraju kulminirala izmještanjem ili gašenjem ovog ureda. Jedino
što Amerikance u ovom trenutku istinski zanima jeste rješavanje pitanja državne
imovine, kako bi se krenulo u implementaciju strateškog projekta izgradnje
plinovoda Južna interkonekcija. Mimo toga, SAD na OHR sve više gledaju kao na
teret.
S druge strane, evropske
zemlje na OHR gledaju kao na "nužno zlo". U Briselu i ključnim
evropskim prijestolnicama su svjesni da se OHR trebao ugasiti, ali da za to još
uvijek nisu stvoreni uslovi. Misija zbog koje je ova institucija osnovana još
nije završena, a odlazak prije ispunjenja ciljeva mogao bi biti izrazito
negativan po stabilnost BiH.
Dakle, dok su informacije
u javnosti uglavnom fokusirane na imena, djelovanje budućeg visokog
predstavnika, pa i samog italijanskog kandidata kojeg podržava SAD, zavisit će
od konsenzusa velikih sila. Odgovor na pitanje koji je blok unutar PIC-a
prevladao, dobit ćemo tek kroz djelovanje novog visokog predstavnika u prvih
nekoliko mjeseci njegovog mandata.


